sprzedaz smartfonow rok do roku counterpoint

Miało być tak źle, a tu niespodzianka — smartfonów znowu przybywa

Łukasz Pająk Łukasz Pająk Newsy

Od wielu lat mówiło się o tym, że rynek smartfonów nasycił się w pełni. Świadczyła o tym między innymi spadająca sprzedaż na świecie. W tym wypadku pandemia nie miała wiele do gadania, gdyż jeszcze zanim nastała, to rynek się kurczył. Wzrost zakończył się w 2017 roku i od tamtego czasu sprzedaż była coraz niższa. Jednak miniony rok pokazuje, że może być lepiej. Otóż Counterpoint opublikował swoją szczegółową analizę, która potwierdza, że potrzebujemy więcej urządzeń mobilnych. Tylko czy aby na pewno?

Po raz pierwszy od 4 lat światowa sprzedaż smartfonów znowu rośnie

sprzedaz smartfonow rok do roku counterpoint

Cztery lata musieliśmy czekać, aż ogłosimy, że sprzedaż smartfonów znowu rośnie. Niemniej zacznijmy od czołowych producentów. Oczywiście na szczycie nie ma zbyt wielu zmian. Wciąż rządzi Samsung, choć Apple wyraźnie się zbliża. Podobnie zresztą jak Xiaomi z trzeciej pozycji. Wynika to ściśle z przyrostów rok do roku, gdzie właśnie Chińczycy mogą pochwalić się najlepszymi wynikami. Także OPPO i vivo nie próżnują i pokazują się z coraz lepszej strony. Co ciekawe, pozostali producenci wyraźnie tracą. Efekt tego jest taki, że właśnie czołowa piątka zaczyna rządzić i dzielić na całym rynku.

sprzedaz smartfonow rok do roku counterpoint

Niemniej przyjrzyjmy się właśnie, jak sytuacja zmieniała się w poszczególnych latach. Widać, że do 2017 roku kupowaliśmy na świecie coraz więcej smartfonów. Ten trend zmienił się w kolejnych latach, gdzie 2020 rok był zdecydowanie najgorszym. Siłą rzeczy pandemia nie pomogła, więc mogliśmy spodziewać się, że 2021 rok będzie lepszy. Tak też faktycznie się stało. Mimo wszystko zwróćcie uwagę na wspomnianą wcześniej kwestię, czyli udział czołowej piątki w całym rynku. Naturalnie tutaj bazujemy tylko na aktualnych liderach, którzy zmieniali się na przestrzeni poprzednich lat. Niemniej czy nie powinniśmy obawiać się rosnącej dominacji? Teoretycznie nie — w końcu wciąż mówimy o 5 graczach, a nie jednym lub dwóch.

Zobacz też: Apple to najcenniejsza marka świata. Jak wypadli pozostali technologiczni giganci?

Jak będzie wyglądał aktualny rok? Niewykluczone, że sprzedaż smartfonów ponownie urośnie. Apple na dobre zadomowiło się w świecie 5G, co było kluczowym czynnikiem do tak dużego wzrostu. Naturalnie sytuacje gospodarcze nie wyglądają zbyt dobrze, co z kolei może wyhamować wzrost. Dlatego jestem ciekawy, jak Wy patrzycie na rynek smartfonów? Podzielicie się swoimi wnioskami?

Źródło: TechCrunch

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy