internauci uratowali telefon zaufania

Internauci uratowali Telefon Zaufania — niesamowite efekty zbiórki

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Gdy rząd postanowił, że Telefon Zaufania nie będzie już finansowany z budżetu, jego istnienie stało się zagrożone — internauci uratowali jednak tę inicjatywę. W krótkim czasie powstała zbiórka w sieci, dzięki której już w kilkanaście godzin udało się zebrać ponad milion złotych. Akcja nie została jednak jeszcze zakończona.

Internauci uratowali Telefon Zaufania

źródło: zrzutka.pl

Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży funkcjonuje w Polsce od 2008 roku. Utworzyło go Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, realizując w ten sposób zobowiązania wynikające z członkostwa w Unii Europejskiej. Za prowadzenie tej inicjatywy odpowiada w naszym kraju Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Młodzi ludzie dzwoniący pod numer 116 111 mogą przez całą dobę uzyskać pomoc psychologiczną.

Na początku funkcjonowania Telefonu Zaufania w Polsce aktywnie wspierało go państwo. Od 30 do 60% rocznego budżetu tej inicjatywy pokrywały środki publiczne. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę twierdzi jednak, że w ostatnich latach poziom finansowania nie przekraczał 6%. Pod koniec ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że w 2022 r. nie możemy liczyć na żadne wsparcie państwa — poinformowała organizacja prowadząca Telefon Zaufania.

Na szczęście na trudną sytuację przedsięwzięcia, które pomaga dzieciom i młodzieży, zareagowali internauci. Już w ciągu kilku godzin zebrali na internetowej zrzutce kwotę niezbędną do dalszego działania Telefonu Zaufania – 350 tysięcy złotych. Po kilkunastu godzinach zebrano milion złotych. To kwota, która pozwala na funkcjonowanie Telefonu Zaufania przez 24 godziny na dobę (6 stanowisk dzień i 3 w nocy). W momencie pisania tego tekstu 25 872 osoby wpłaciły łącznie 1 273 842 zł, a do końca zbiórki pozostało jeszcze 29 dni.

Czytaj także: Luka w Safari może spowodować wyciek historii przeglądarki i danych konta Google

Od początku istnienia Telefonu Zaufania jego pracownicy odebrali ponad 1,4 mln połączeń. Odpowiedzieli również na ponad 92 tysiące wiadomości i przeprowadzili ponad 3 tysiące interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka. W innych krajach członkowskich UE poziom finansowania z funduszy publicznych mieści się w przedziale 13-100% rocznego budżetu działania linii 116 111 – zaznacza Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

źródło: Twitter, zrzutka.pl, fdds.pl

    Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy