ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Obraz Rembrandta zeskanowana w niesamowitej jakości – 717 gigapikseli!

Autor: Borys Francuz Kategoria: Newsy

Niesamowicie szczegółowy skan obrazu autorstwa Rembrandta Harmenszoona van Rijn zamieszczono już w sieci. Dzieło zatytułowane „Kompania Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburgha” można obejrzeć w jakości 717 gigapikseli na stronie internetowej Rijksmuseum za darmo.

Obraz Rembrandta w oszałamiającej jakości

Obraz Rembrandta w ultrajakości

Rijksmuseum (holenderskie muzeum państwowe) opublikowało „największy i najbardziej szczegółowy skan dowolnego dzieła sztuki”! Obraz Rembrandta pochodzi z 1642 roku i znany jest także pod skróconą nazwą „Straż nocna”. Dzieło ma wymiar mniej więcej 3,5 metra na 4,3 metra. Sam obraz jest obecnie przedmiotem dużego projektu badawczego działającego pod nazwą „Operacja Nocna Straż”.

Sam skan obrazu i jego dane techniczne są oszałamiające. Rijksmuseum twierdzi, że ​​składa się on z 8439 pojedynczych fotografii zrobionych 100-megapikselowym aparatem Hasselblad H6D-400 MS. Każde zdjęcie było sprawdzane przez pryzmat koloru i ostrości, a następnie sztuczna inteligencja połączyła je w jeden ogromny obraz. W rezultacie możemy dziś podziwiać skan o rozdzielczości 717 gigapikseli oraz ważący 5,6 terabajta.

Zobacz też: Policjanci zignorowali napad, żeby… złapać Snorlaxa w Pokémon GO

Dzięki powiększeniu obrazu możemy zobaczyć nawet najdrobniejsze pęknięcia i szczegóły dzieła wychodzącego spod pędzla Rembrandta. W sieci szybko pojawiły się głosy, że jest to lepsze doświadczenie niż oglądanie obrazu na żywo. W skanie możemy, bowiem przyjrzeć się szczegółom z taką dokładnością, za jaką najprawdopodobniej wyrzucono by nas z muzeum.

Rijksmuseum na stronie zamieściło także alternatywną wersję „Straży Nocnej”. Zawiera ona brakujące boki obrazu, które zostały odcięte z dzieła, aby te mogło w 1715 roku zmieścić się w ratuszu Amsterdamu. Brakujące elementy zostały odtworzone w zeszłym roku. Odrestaurowano je na podstawie XVII wiecznej kopii oryginalnego obrazu wykonanej przez malarza — Gerrita Lundensa. Projekt ten był częścią wspomnianej już „Operacji Nocna Straż”.

Stronę internetową, na której możemy podziwiać dzieło Rembrandta, znajdziecie pod tym LINKIEM.

Źródło: The Verge

    Sprawdź najnowsze wpisy