ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Stephen Hawking Google Doodle

Google świętuje 80. urodziny genialnego fizyka – zobacz Doodle dla Stephena Hawkinga

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Stephen Hawking był jednym z najwybitniejszych fizyków w historii świata. Na 8 stycznia przypadają jego urodziny i Google przygotowało specjalne Doodle dla niego. Możemy zobaczyć, jak wyglądało życie fizyka i usłyszeć jego głos. To ostanie może nie do końca, ale Google dostało pozwolenie na wykorzystanie sprzętu do generowania głosu, z którego korzystał sam Hawking.

Google Doodle – Stephen Hawking

Nie ma chyba osoby na świecie, która nie kojarzy postaci Stephena Hawkinga. Urodzony 8 stycznia 1942 roku w Oksfordzie stał się rozpoznawalny nie tylko z powodu swoich prac, ale też tego, z jakimi przeciwnościami przyszło mu walczyć. W wieku zaledwie 21 lat zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne (ASL), a sami lekarze dawali mu wtedy jakieś 3 lata życia. Jak dziś wiemy, ich diagnoza nie pokryła się z rzeczywistością. Stephen Hawking żył jeszcze długie lata, a pożegnaliśmy go 14 marca 2018 roku.

Stephen Hawking był praktycznie sparaliżowany przez większość swojego życia, ale to nie stanęło mu na drodze do rozwijania swoich teorii. Fizyk zajmował się m.in. sprawami grawitacji kwantowej oraz badaniem czarnych dziur. Kiedy nie mógł już mówić samodzielnie, korzystał ze specjalnie przygotowanego emulatora mowy. Jego choroba była tak poważna, że do komunikowania się mógł używać jedynie policzka oraz specjalnie przygotowanego symulatora mowy, który pomagał mu w wypowiedziach.

Zobacz też: Wymiana baterii w smartfonie Huawei teraz będzie tańsza.

Postać Stephena Hawkinga wielokrotnie pojawiała się także w filmach czy serialach. Mogliśmy go zobaczyć, ale także usłyszeć w Simpsonach czy Futuramie. Fizyk wystąpił także w jednym z odcinków serialu Star Trek i kilku epizodach Teorii wielkiego podrywu. Google Doodle dla Stephena Hawkinga jest hołdem złożonym fizykowi, którego prochy spoczywają w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Całość Google Doodle możecie obejrzeć za załączonym materiale wideo, a na stronie ma pojawić się w dniu urodzin fizyka.

Źródło: Google / Wikipedia

Sprawdź najnowsze wpisy