ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Szczyt Cyfrowy ONZ w Polsce

Szczyt Cyfrowy ONZ w Katowicach rozpoczęty — pierwsze dyskusje za nami

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

W poniedziałek 6 grudnia został rozpoczęty Szczyt Cyfrowy ONZ w Katowicach. Wydarzenie potrwa do 10 grudnia, a jego częścią są m.in. debaty prezesów firm technologicznych i polityków. Celem jest budowa otwartej, bezpiecznej i wolnej cyfrowej przyszłości. Pierwszego dnia rozmawiano m.in. o cyberbezpieczeństwie, sztucznej inteligencji i inteligentnych miastach.

Szczyt Cyfrowy ONZ rozpoczęty

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Szczytu Cyfrowego ONZ jest Zjednoczony Internet. Hasło to ma wzywać m.in. do podejmowania wysiłków na rzecz powszechnego dostępu do internetu i ochrony praw człowieka w sieci. Wyniki wydarzenia posłużą za źródło informacji i wskazówek przy tworzeniu aktów prawnych oraz planów biznesowych rządów państw i prywatnych firm.

Pierwszy dzień szczytu zainaugurowała debata o inteligentnych miastach. Minister Janusz Cieszyński zwrócił w trakcie jej trwania uwagę na to, że lokalne władze coraz częściej sięgają po nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja, big data oraz analityka cyfrowa. Jednym z punktów poniedziałkowej części wydarzenia było również spotkanie ministra Cieszyńskiego z Henri Verdierem, ambasadorem Francji do spraw cyfrowych. Ich rozmowa dotyczyła umacniania współpracy pomiędzy Warszawą a Paryżem w kwestiach związanych m.in. z cyberbezpieczeństwem i wspieraniem projektów naukowych. Rozwijanie innowacyjnych technologii i cyfryzacja rozumiana jako rozbudowa nowoczesnej infrastruktury przyjaznej obywatelowi stanowi kluczowy element polityki tak polskiego rządu, jak i prezydenta Macrona – podkreślił minister Janusz Cieszyński. Henri Verdierem wyraził aprobatę dla zacieśniania współpracy. Zaznaczył też, że jednym z priorytetów zbliżającej się francuskiej prezydencji w UE będzie ochrona cyfrowa obywateli wspólnoty.

Czytaj także: mPrawo Jazdy ma już rok — ilu kierowców aktywowało cyfrowy dokument?

Szczyt Cyfrowy ONZ w Katowicach potrwa do 10 grudnia. Można uczestniczyć w nim bezpłatnie po rejestracji na specjalnej stronie. Transmisje na żywo z poszczególnych elementów wydarzenia można oglądać na YouTube.

źródło: cyfryzacja KPRM

Sprawdź najnowsze wpisy