ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
mPrawo Jazdy rok

mPrawo Jazdy ma już rok — ilu kierowców aktywowało cyfrowy dokument?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Niemal równo rok temu (5 grudnia 2020 roku) w aplikacji mObywatel zadebiutowało mPrawo Jazdy. Jednocześnie zniknął obowiązek posiadania blankietu podczas prowadzenia pojazdu. Wiemy, ile osób do tej pory zaczęło korzystać z cyfrowej wersji dokumentu.

mPrawo Jazdy wprowadzono rok temu

5 grudnia 2020 roku weszły w życie zmiany wyczekiwane przez kierowców. Przestała obowiązywać zasada, zgodnie z którą prowadząc pojazd, trzeba mieć przy sobie prawo jazdy. Jednocześnie osoby, które chcą mieć przy sobie dokument (np. na potrzeby okazania innemu kierującemu w razie ew. stłuczki), ale nie chcą wozić ze sobą blankietu lub obawiają się, że zapomną go zabrać, otrzymały możliwość korzystania z mPrawa Jazdy.

Od 5 grudnia ubiegłego roku do dziś mPrawo Jazdy na swoje telefony pobrało prawie 4 miliony kierowców – dokładnie 3 949 826 – a to oznacza że każdego dnia instaluje je średnio ponad 10,5 tysiąca osób — mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Najwięcej mPraw Jazdy kierowcy pobrali w dniu premiery cyfrowego dokumentu, czyli 5 grudnia 2020 roku – 147 577. Rekordowym miesiącem był z kolei lipiec 2021 roku. Wtedy pojawiło się 602 819 nowych użytkowników mPrawa Jazdy.

Czytaj także: Nowy prezes Twittera już rozpoczął gruntowną reorganizację

Cyfrową wersję prawa jazdy można aktywować w aplikacji mObywatel. Dokument korzysta z danych z Centralnej Ewidencji Kierowców i wygląda bardzo podobnie do tradycyjnego prawa jazdy. U niektórych użytkowników różnice mogą być widoczne w zdjęciu widocznym w mPrawie Jazdy. Cyfrowy dokument zawsze zawiera taką samą fotografię, jak ta w naszym dowodzie osobistym. Oczywiście mPrawo Jazdy nie zastępuje zwykłego prawa jazdy i nie niweluje konieczności posiadania uprawnień do kierowania pojazdami. To jednie odzwierciedlenie danych znajdujących się w plastikowej wersji dokumentu.

źródło: cyfryzacja KPRM

Sprawdź najnowsze wpisy