ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
NASA odzyskała kontakt z Perseverance

Ziemia znów może rozmawiać z Marsem – to były stresujące tygodnie w NASA

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Łazik Perseverance mapuje marsjański krajobraz i analizuje skład planety od momentu wylądowania na Czerwonej Planecie w lutym 2021 roku. Po przerwie w komunikacji, która trwała kilka tygodni, łazik ponownie przesyła dane do naukowców i inżynierów NASA. Informacje te nadal dają badaczom dostęp do zdjęć i szeregu  bardziej istotnych z naukowego punktu widzenia danych o naszym jałowym sąsiedzie.

NASA odzyskała kontakt z Perseverance

Dla przypomnienia: tak brzmi Mars.

Jet Propulsion Laboratory (JPL) NASA świętuje przywrócenie łączności z marsjańskim łazikiem Perseverance. Nie doszło jednak do żadnej awarii tego stosunkowo nowego pojazdu na powierzchni Czerwonej Planety. Planowany okres ciszy radiowej był wynikiem zjawiska naturalnego znanego jako koniunkcja słoneczna. Przywrócone połączenie zapewniło zespołowi Perseverance stały dostęp do obrazów marsjańskiego krajobrazu, a także do większej ilości nagrań dźwiękowych dotyczących środowiska odległej planety.

Zobacz też: Krem do ochrony przed niebieskim światłem – tak się zarabia na naiwnych

Koniunkcja słoneczna występuje, gdy orbity Marsa i Ziemi ustawiają się po przeciwnych stronach Słońca. Podczas tego wyrównania, zjonizowane gazy wyrzucane z korony słonecznej mogą zakłócać komunikację radiową. Po rozpoczęciu koniunkcji inżynierowie JPL powstrzymują się od wydawania jakichkolwiek poleceń, ponieważ gazy mogą spowodować, że łazik otrzyma uszkodzone transmisje. Warto także dodać, że podczas tego zjawiska Mars jest możliwie najdalej Ziemi. 

Koniunkcja słoneczna dobiegła końca i jestem gotowy, by znów ruszyć w drogę. Nie ma to jak uczucie Marsa pod kołami.

— Napisało NASA w imieniu Perseverance Mars Rover.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy