ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Visual Studio Code WEB

Microsoft Visual Studio Code jako aplikacja webowa – właściciele Chromebooków i tabletów się ucieszą

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Microsoft ujawnił, że deweloperzy, którzy korzystają z Visual Studio Code mogą teraz uruchomić go w przeglądarce internetowej. Innymi słowy, firma z Redmond właśnie umożliwiła każdemu korzystanie ze swojego popularnego, lekkiego zintegrowanego środowiska programistycznego bez konieczności pobierania instalatora. Ucieszą się z tego głównie osoby, które z jakiegoś powodu chciałyby pracować na Chromebooku, tablecie z Androidem lub iPadzie. Oczywiście ma to pewne ograniczenia.

Visual Studio Code WEB

Visual Studio Code WEB

Aby zacząć, należy wejść do na stronę VSCode w przeglądarce internetowej. Jeśli korzystasz z Google Chrome lub Microsoft Edge, będziemy mogli pracować bezpośrednio z plikami lokalnymi, ponieważ obie przeglądarki obsługują API File System Access. Jednak praca w innych przeglądarkach będzie wymagała wysyłania i pobierania plików z kodem jeden po drugim, co jest niezbyt wygodnym rozwiązaniem. Ponieważ jest to aplikacja webowa, doświadczenie będzie nieco ograniczone w porównaniu do wersji desktopowej. Oznacza to, że choć można przeglądać i edytować lokalne pliki, robić notatki w Markdownie i pisać aplikacje po stronie klienta za pomocą HTML-a, JavaScriptu, JSON-a i CSS-a, to nie będziemy mieli dostępu ani do terminala, ani do debuggera, a także nie będziemy mogli budować i testować aplikacji napisanych w skompilowanych językach, takich jak C, C++, Rust i innych.

Zobacz też: Darmowe i przecenione aplikacje i gry w Google Play na środek tygodnia #67

Nie jest to jednak próba uprzykrzenia komukolwiek życia przez Micosoft, a wynika z ograniczeń środowiska piaskownicy w karcie przeglądarki. Jednak jeśli chodzi aplikacje internetowe, to będziemy mogli je tworzyć w Visual Studio Code for the Web, a także używać narzędzi przeglądarki do debugowania. Całkiem nieźle, jak na narzędzie uruchomione w przeglądarce na tablecie lub Chromebooku.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy