ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Orange najbardziej efektywna stacja

Oto najbardziej efektywna energetycznie stacja bazowa Orange

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

W Łazach Orange uruchomiło centrum przetwarzania danych Warsaw Data Hub — jest tam też najbardziej efektywna energetycznie stacja bazowa pomarańczowego operatora. Obsługuje ona również klientów T-Mobile. By oszczędzić energię, Orange zastosowało wiele ciekawych rozwiązań.

To najbardziej efektywna energetycznie stacja bazowa Orange

źródło: Blog Orange

Wskaźnik efektywności SEE (Site Energy Efficiency) stacji bazowej w Łazach wynosi ponad 94%. Oznacza to, że ponad 94% energii zużywanej przez obiekt jest wykorzystywane przez urządzenia świadczące usługi dla klientów. Tylko niecałe 6% to energia przeznaczona na zapewnienie odpowiednich warunków pracy obiektu.

Orange postawiło na efektywne energetycznie urządzenia radiowe, system zasilania o wysokiej sprawności i ograniczenie do minimum ciepła wydzielanego w pomieszczeniu. Urządzenia wydzielające dużo ciepła znalazły się na zewnątrz. Pomarańczowy operator dodatkowo dołożył na dachu powłokę odbijającą ciepło słoneczne. To pozwoliło zastąpić klimatyzację systemem wentylacji. Nie zabrakło również magazynów energii, które umożliwiają zmniejszenie zużycia w okresach wyższych cen energii i zwiększenia, gdy energia jest tańsza.

Czytaj także: Tauron wybudował 4 tysiące km sieci światłowodowej, by likwidować tzw. białe plamy

Warsaw Data Hub to ogromne centrum danych, które powstało w Łazach pod Warszawą. Są tam serwery Orange oraz jego klientów biznesowych. Na parkingu przy WDH są stacje ładowania dla samochodów elektrycznych, a 700 mkw. najbliższego otoczenia budynku wyłożono kostką brukową pochłaniająca smog.

źródło: Blog Orange, Newseria, zdjęcie główne: Blog Orange

Sprawdź najnowsze wpisy