Testy sieci 10G

Tauron wybudował 4 tysiące km sieci światłowodowej, by likwidować tzw. białe plamy

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Liczba km sieci światłowodowej, którą buduje Tauron w ramach Projektu Operacyjnego Polska Cyfrowa, przekroczyła 4 tysiące. To 75% całej planowanej inwestycji. Firma buduje sieć w 7 obszarach konkursowych POPC, czyli 132 gminach znajdujących się w województwach małopolskim, śląskim i dolnośląskim.

4 tysiące km sieci światłowodowej wybudowane przez firmę Tauron

Tauron 4 tysiące km sieci światłowodowej

Projekt, w którym uczestniczy Tauron, ma na celu likwidację tzw. białych plam. To miejsca, w których dostępna przepustowość nie przekracza 30 Mb/s. Do końca września 2021 roku Tauron wybudował 4214 km sieci, co stanowi 75% planowanej inwestycji. Harmonogram zakłada, że do końca 2022 roku w zasięgu sieci światłowodowej znajdzie się ponad 205 tysięcy gospodarstw domowych. 102 tysiące z nich w ramach konkursu POPC, a pozostała część już dzięki przedsięwzięciom komercyjnym i zagęszczaniu sieci.

Budowa szerokopasmowego internetu oznacza zaangażowanie TAURONA w istotny program rozwoju cywilizacyjnego południowej Polski, gdzie koncentrujemy naszą działalność gospodarczą, a równocześnie rozszerzenie aktywności na nowe obszary biznesowe – wyjaśnia Patryk Demski, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia. – Już dziś na naszej sieci światłowodowej aktywnie działają duże firmy komunikacyjne. W następnym kwartale dołączą kolejni operatorzy krajowi i lokalni, którzy przechodzą aktualnie testy techniczne – dodaje.

Czytaj także: Pamiętacie Galaxy S21 FE? Termin premiery powraca, ale… jeszcze poczekamy

Liczba świadczonych usług BSA na sieci TAURONA o przepustowości minimum 300 Mb/s we wrześniu przekroczyła 1000. Firma świadczy również usługi o symetrycznej przepustowości min. 100 Mb/s dla 358 szkół. Od czerwca tego roku Tauron udostępnia zainteresowanym operatorom możliwość świadczenia usług detalicznych na swojej sieci światłowodowej na jednakowych warunkach. Do tej pory zawarto 35 umów w tym zakresie.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy