Samodezynfekujące się krzesło, które zapobiegnie rozprzestrzenianiu się wirusów — na pomysł stworzenia takiego urządzenia wpadła Angelika Kopcińska, studentka Politechniki Krakowskiej. Póki co możemy podziwiać prototyp wynalazku, jednak jego autorka przekonuje, że taki sprzęt może mieć naprawdę szerokie zastosowania.

Samodezynfekujące się krzesło — jak to działa?

fot. Angelika Kopcińska

Angelika Kopcińska stworzyła prototyp samodezynfekującego się krzesła w ramach obronionej pracy magisterskiej na kierunku automatyka i robotyka. Dezynfekcja następuje zawsze, gdy użytkownik krzesła z niego wstanie. Na siedzisku krzesła znajduje się czujnik nacisku, który służy do detekcji użytkownika na krześle. Po 10 sekundach od wstania z krzesła następuje automatyczne uruchomienie silników i diody UV-C. Silniki prądu stałego uruchamiają specjalne rolki, które przesuwają materiał krzesła. Ten przechodzi przez jednostkę dezynfekującą, wewnątrz której ukryte są diody UV — tłumaczy Angelika Kopcińska.

W prototypie diody UV zostały ukryte w jednostce dezynfekującej, dzięki czemu skóra i wzrok człowieka nie są narażone na promieniowanie. Komunikaty o przebiegu dezynfekcji są wyświetlane na ekranie OLED. Jednostka logiczna krzesła to mikrokontroler Atmega328P. Autorka omawianego rozwiązania zaprojektowała do niego układ zasilania bezprzewodowego. W swojej pracy magisterskiej studentka zaproponowała zróżnicowanie krzeseł w zależności od miejsc ich przeznaczenia. Jak przekonuje, samodezynfekujące się krzesła możnaby wykorzystać m.in. w szpitalach, przychodniach lekarskich, szkołach, restauracjach oraz w pojazdach komunikacji zbiorowej i to nie tylko w czasie pandemii.

Czytaj także: Dzień Programisty — to poszukiwany zawód ze świetnymi zarobkami

Opis krzesła może robić niemałe wrażenie, ale konstruktorka w rozmowie z Polską Agencją Prasową zwraca uwagę na to, że prototyp wygląda zwyczajnie, a nie jak robot czy obiekt z filmów science fiction. Studentka do prac nad wynalazkiem wykorzystała zwykłe krzesło kupione w sklepie.

źródło: Politechnika Krakowska, PAP, zdjęcie główne: Politechnika Krakowska

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.