Dzień Programisty

Dziś Dzień Programisty — to poszukiwany zawód ze świetnymi zarobkami

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Dziś obchodzimy światowy Dzień Programisty. Choć swoją przygodę z programowaniem może rozpocząć niemal każdy, to już tylko niektórzy mają na tyle zdolności i wytrwałości, by zostać specjalistami w tej dziedzinie. Obecnie w Polsce brakuje wielu programistów, a przedstawiciele tego zawodu mogą liczyć na świetne zarobki.

Dzień Programisty 2021

Dzień programisty jest obchodzony na całym świecie w 256. dzień roku i nie jest to przypadek. Liczba symbolizuje wszystkie możliwe wartości bajta w 8-bitowej postaci — wyjaśnia dział KPRM odpowiedzialny za cyfryzację (dawne Ministerstwo Cyfryzacji).

Zapotrzebowanie na programistów jest bardzo duże. Na jednej z popularnych platform z ogłoszeniami o pracę (pracuj.pl) znajduje się blisko 2400 ofert związanych z tą profesją. Programiści mogą liczyć na wysokie zarobki, co pokazują poniższe dane z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń opublikowane przez serwis wynagrodzenia.pl:

  • Mediany zarobków programistów w Polsce:
    • młodszy specjalista – 5220 zł brutto
    • specjalista – 7780 zł brutto
    • starszy specjalista – 11 090 zł brutto

Badanie przeprowadzono na grupie 721 programistów bez rozróżniania ich specjalizacji. Nie jest jednak tajemnicą, że w przypadku niektórych dziedzin programowania, zarobki są znacznie wyższe.

Czytaj także: Naukowcy stworzyli elastyczną pamięć – idealnie się sprawdzi w urządzeniach IoT

Już w październiku rozpocznie się Europejski Tydzień Kodowania. To wydarzenie, które może zainteresować szczególnie osoby dopiero zaczynające zgłębiać wiedzę o programowaniu. Podczas CodeWeek nie brakuje warsztatów oraz prezentacji poświęconych tej dziedzinie.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy