Hyundai Hydrogen Vision 2040

Hyundai ogłasza Wizję Wodoru 2040 – akumulatory odejdą do lamusa

2 minuty czytania
Komentarze

Producent samochodów Hyundai spogląda poza typowy pojazd hybrydowy lub w pełni elektryczny na przyszły projekt bezemisyjnej jazdy opartej na wodorze. Producent samochodów ujawnił swój plan Hydrogen Vision 2040, którego celem jest popularyzacja wodoru do 2040 roku. Inicjatywa ta jest pochodną jego Hydrogen Wave Forum, reprezentującego jego plany dla nowej fali produktów i technologii opartych na wodorze.

Hyundai Hydrogen Vision 2040

Hyundai Hydrogen Vision 2040

Pojazdy napędzane wodorem teoretycznie są bardziej przyjazne środowiska, niż pojazdy elektryczne. Oczywiście tylko teoretycznie, ponieważ niebieski wodór wypada pod tym względem gorzej nawet od pojazdów spalinowych. Wróćmy jednak do zalet wodoru nad akumulatorami. Otóż oferują one większy zasięg jazdy i możliwość szybkiego tankowania podczas długich podróży. Jednym z kluczowych wyzwań dla pojazdów wodorowych jest obecnie brak infrastruktury wodorowej w większości krajów, a także przechowywanie samego wodoru. Hyundai ujawnił swój system ogniw paliwowych następnej generacji, oferując wersje 100 kW i 200 kW, chociaż te nie są rozwiązaniem żadnego z powyższych problemów. Producent samochodów chce wprowadzić te nowe ogniwa paliwowe do 2023 roku i dąży do obniżenia ich kosztu o ponad 50 procent, całkowitej objętości pakietu o 30 procent i podwojenia mocy wyjściowej. Do roku 2028 Hyundai zamierza zastosować systemy ogniw paliwowych we wszystkich modelach pojazdów użytkowych.6

Zobacz też: Centralny Ośrodek Informatyki ma nowego dyrektora — wiemy, kim jest

Kolejnym celem Hydrogen Vision 2040 jest osiągnięcie porównywalności cen pojazdów elektrycznych z ogniwami paliwowymi z tradycyjnymi pojazdami elektrycznymi z akumulatorem do roku 2030. Hyundai zaprezentował również wiele koncepcji wykorzystujących technologie ogniw paliwowych, w tym Trailer Drone, który może być przyszłością transportu towarów na autostradach. Inne ujawnione koncepcje obejmują samochód sportowy o wysokich osiągach oraz pojazdy wykorzystujące ogniwa paliwowe do reagowania w sytuacjach awaryjnych i w misjach ratunkowych. Jednak popularyzacja pojazdów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat to dużo pracy. Hyundai musi nie tylko wyprodukować technologię, ale także współpracować z partnerami w celu rozbudowy infrastruktury tankowania wodoru.

Źródło: SlashGear

Motyw