Wodór z wody i aluminium

Niebieski wodór gorszy dla klimatu od węgla

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Producenci samochodów na całym świecie pracują nad produkcją pojazdów, które nie emitują gazów cieplarnianych w trakcie użytkowania. Podczas gdy większość samochodów jest napędzana elektrycznie za pomocą akumulatorów, wodór jest kolejną alternatywą dla potencjalnie ekologicznych pojazdów o niewielkiej lub zerowej emisji. Natomiast wodór zwany niebieskim wodorem jest wytwarzany z metanu pochodzącego z gazu ziemnego. I żeby było jasne: poza procesem produkcyjnym nie różni się niczym od wodoru pozyskiwanego w inny sposób. Jednak to pozyskiwanie jest problemem.

Wodór gorszy od węgla

Wodór gorszy od węgla

Niebieski wodór był reklamowany jako ekologiczny i jako opcja pomagająca zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska i ograniczyć globalne ocieplenie. Jednak nowe badania przeprowadzone przez Cornell i Stanford University wykazały, że produkcja wodoru w ten sposób może być bardziej szkodliwa dla środowiska niż stosowanie paliw kopalnych. Według badań, tworzenie niebieskiego wodoru ma o 20 procent większy ślad węglowy niż bezpośrednie wykorzystanie gazu ziemnego lub węgla do ogrzewania. Co więcej, uwalnia się w tym procesie również o 60 procent więcej dwutlenku węgla, niż przy ogrzewaniu za pomocą oleju opałowego.

Zobacz też: Kontrola Inspekcji Handlowej ws. czajników elektrycznych — wszczęto postępowanie

Produkcja niebieskiego wodoru rozpoczyna się od konwersji metanu na wodór i dwutlenek węgla przy użyciu pary i ciśnienia w procesie, który tworzy tak zwany szary wodór. Niebieski wodór powstaje w dodatkowym etapie, który obejmuje wychwytywanie i sekwestrację dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń w wodorze. Do produkcji niebieskiego wodoru, który zazwyczaj uzyskuje się ze spalania gazu ziemnego, potrzeba znacznej ilości energii. Naukowcy pracujący nad projektem twierdzą, że w przeszłości nie podejmowano żadnych wysiłków w celu wychwytywania dwutlenku węgla podczas produkcji szarego wodoru, a wynikające z tego emisje gazów cieplarnianych były znaczne. Niebieski wodór jest pozycjonowany jako rozwiązanie tego problemu, ale badanie wykazało, że emisje są nadal bardzo wysokie. Czy więc wodór to ślepa uliczka? Na szczęście nie. Ten wytwarzany w procesach elektrolizy jest czysty. O ile do tego procesu wykorzysta się czystą energię.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy