Najprostsze roboty świata

Oto najprostsze roboty świata – składają się z tylko trzech elementów

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Nowe badania wykazały, że możliwe jest stworzenie samonapędzających się, miniaturowych robotów pływających, przy użyciu zaledwie trzech składników. Naukowcy pracujący nad projektem połączyli krople oleju z wodą zawierającą substancję podobną do detergentu i odkryli, że mogą stworzyć sztuczne pływaki, które mogą pływać samodzielnie i zbierać energię do ponownego naładowania. Całość polega na tym, że kropelki oleju wykorzystują zmienne temperatury w otaczającym je środowisku do magazynowania energii i pływania.

Najprostsze roboty świata

Po schłodzeniu kropelki uwalniają do środowiska cienką nić przypominającą ogon, która generuje tarcie pomiędzy ogonem a otaczającym płynem, popychając kropelki i powodując ich ruch. Po podgrzaniu kropelki chowają ogonki, wracając do pierwotnego stanu, wykorzystując ciepło z otoczenia do ponownego naładowania. Naukowcy odkryli, że kropelki ładują się wielokrotnie i są w stanie pływać przez okresy do 12 minut za jednym razem. Dr Stoyan Smoukov powiedział, że w biologii naukowcy wiedzą, że stworzenie najprostszych sztucznych komórek wymaga ponad 470 genów. Jednak nowe badania wykazały, że przy użyciu kilku prostych i niedrogich komponentów można stworzyć nowy rodzaj aktywnej materii, zdolnej do zmiany kształtu i poruszania się jak żywa istota.

Zobacz też: Poszukiwania wody na Księżycu przez NASA otrzymały pomoc od… Apollo

Smoukov mówi, że on i jego zespół mają nadzieję, że to badanie otworzy ludziom możliwość zaangażowania się w najnowocześniejszą naukę. Jedynym potrzebnym sprzętem jest mikroskop optyczny, a ludzie mogą tworzyć mikropływacze w najbardziej podstawowym zestawie laboratoryjnym lub w domu. W jednej kropli wody można stworzyć tysiące pływaków w cenie poniżej 50 groszy za łyżeczkę. Co więcej, sztuczne pływaki stworzone za pomocą tej techniki nie są szkodliwe dla organizmów żywych. Naukowcy mają nadzieję, że będą one mogły być wykorzystane do badania podstawowych interakcji pomiędzy organizmami żywymi a bakteriami czy algami. Naukowcy wierzą, że poprzez mieszanie swoich sztucznych pływaków z grupami żywych organizmów będą mogli lepiej zrozumieć, w jaki sposób biologiczne mikropływaki komunikują się ze sobą.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy