ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Roboty z DNA

Roboty z DNA – naukowcy wiedzą, jak zwiększyć ich użyteczność

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Naukowcy z Ohio State University ogłosili opracowanie nowego oprogramowania o nazwie MagicDNA. Oprogramowanie to jest nowym narzędziem programistycznym, które może pozwolić naukowcom na projektowanie znacznie bardziej złożonych robotów i nanourządzeń DNA niż było to możliwe wcześniej. Otwiera ono nowe możliwości pobierania bardzo małych nici DNA i łączenia ich w złożone struktury z elementami takimi jak wirniki i zawiasy, które mogą poruszać się w celu wykonania różnych zadań.

Roboty z DNA

Roboty z DNA

Urządzenia stworzone za pomocą oprogramowania mogą wykonywać takie zadania jak dostarczanie leków w konkretne miejsca. Warto podkreślić, że naukowcy od lat konstruują struktury z wykorzystaniem DNA za pomocą wolniejszych narzędzi i żmudnych, ręcznych czynności. Zespół twierdzi, że nanourządzenia, których projektowanie wcześniej mogło trwać kilka dni, teraz mogą być zaprojektowane w kilka minut.

Zobacz też: Game Pass Ultimate ze Spotify Premium na 4 miesiące – usługa robi się coraz ciekawsza

Oprogramowanie pozwala również na projektowanie znacznie bardziej złożonych i użytecznych nanourządzeń niż było to wcześniej możliwe. Dotychczas badacze konstruowali urządzenia składające się z około sześciu pojedynczych elementów połączonych za pomocą przegubów i zawiasów w celu wykonywania skomplikowanych ruchów. Korzystając z nowego oprogramowania, badacze mogą teraz tworzyć roboty lub inne urządzenia składające się z 20, lub więcej komponentów, które są łatwiejsze do kontrolowania. Dodatkowo można dzięki niemu tworzyć struktury w 3D. Dotychczasowe metody pozwalały na tworzenie robotów DNA w tylko jednej płaszczyźnie, co wiązało się ze znacznymi ograniczeniami.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy