MediaTek Kompanio 1300T

MediaTek Kompanio 1300T oficjalnie – nie zobaczymy go jednak w smartfonach

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

MediaTek ogłosił nowy procesor. Ten jednak nie trafi do smartfonów.  Najnowszy chipset ​o nazwie Kompanio 1300T jest bowiem dedykowany dla tabletów i laptopów z procesorami ARM.  Jest to więc bezpośredni następca modelu Kompanio 1200, znanego także jako MT8195, który został zaprezentowany w listopadzie ubiegłego roku. Układ ten nie zdobył jednak aż tak dużej popularności, chociaż i tak trafił do wielu urządzeń.

MediaTek Kompanio 1300T

MediaTek Kompanio 1300T

Nowy procesor charakteryzuje się podobną budową, co flagowy Dimensity 1200. Podobnie jak on jest produkowany przez TSMC w procesie litograficznym 6 nm. Jest to ośmiordzeniowa jednostka, która składa się z czterech wydajnych rdzeni Cortex-A78 i czterech energooszczędnych rdzeni Cortex-A55. Za przetwarzanie grafiki odpowiada natomiast układ Mali-G77 MC9 GPU, który jest znacznie lepszy od Mali G57 MC5, który był GPU poprzednika.

Zobacz też: Dell nie wysyła niektórych komputerów do 6 stanów USA, bo… zużywają za dużo prądu

Ponadto, Kompanio 1300T jest zintegrowany z modemem 5G, który obsługuje dual-SIM, dwukanałową agregację sygnału i pasma sub-6 GHz. SoC oferuje wsparcie dla dwóch wyświetlaczy 1080p, czyli bez problemu będzie można do takiego laptopa podłączyć dodatkowy monitor, jednak tylko w Full HD. Jednak dla pojedynczego wyświetlacza, obsługuje rozdzielczość do 1440p z częstotliwością odświeżania do 120 Hz, a także odtwarzanie wideo HDR10+. Nowy chipset przynosi także wsparcie dla aparatów z maksymalnie 108 MPx sensorami i nagrywaniem wideo 4K z prędkością do 60 klatek na sekundę. Jednak szansa na to, że ktoś będzie z tego korzystał w tablecie, a tym bardziej w laptopie, są raczej nikłe. Chip obsługuje również Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.2. Pierwsze urządzenia z nowym układem mają zadebiutować już w trzecim kwartale tego roku — czyli w okresie szału świątecznych zakupów.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy