Nadmiar kawy niszczy mózg

Pijesz zbyt dużo kawy? Na starość możesz tego pożałować – o ile w ogóle będziesz o tym pamiętać

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Najpopularniejszy napój na świecie, kawa, może być zagrożeniem dla zdrowia mózgu, jeśli jest spożywany w nadmiarze. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez University of South Australia. Ten chwali się, że to największy tego typu eksperyment na świecie, warto więc potraktować go poważnie. Otóż nowe badanie nawiązuje do wcześniejszych łączących regularne spożywanie kofeiny z kurczeniem się mózgu. Lżejsza głowa to jednak nie jedyny problem w tym przypadku.

Nadmiar kawy niszczy mózg

Nadmiar kawy niszczy mózg

Badania te obejmowały dane ponad 17 tysięcy osób, które brały udział w badaniu UK Biobank. Wyniki były niepokojące, a naukowcy powiązali spożywanie więcej niż sześciu filiżanek kawy dziennie z 53-procentowym wzrostem ryzyka rozwoju demencji w późniejszym okresie życia. Związek między nadmiernym piciem kawy i negatywny wpływ na zdrowie mózgu był znaczny. Jak podkreśla naukowiec kierująca projektem:

Rozliczając wszystkie możliwe permutacje, konsekwentnie stwierdziliśmy, że wyższe spożycie kawy było znacząco związane ze zmniejszoną objętością mózgu — zasadniczo, picie więcej niż sześciu filiżanek kawy dziennie może narażać cię na ryzyko chorób mózgu, takich jak demencja i udar.

Zobacz też: Kto ma najszybsze 5G – Plus, T-Mobile, Play czy Orange? Wyniki testów to pokazują

Naukowcy twierdzą, że nie są pewni dokładnego mechanizmu, który łączy zbyt dużo kawy z problemami zdrowotnymi mózgu. Jednak zauważają, że znalezienie właściwej równowagi, jeśli chodzi o konsumpcję, może pomóc chronić przed bardzo szkodliwymi problemami zdrowotnymi w przyszłości. Ustalenia te są niepokojące, biorąc pod uwagę popularność kawy na całym świecie. Na szczęście, wiele osób pije znacznie mniej niż sześć filiżanek dziennie, zazwyczaj trzymając się tylko jednego, lub dwóch kubków. Dla tych, którzy nie mogą się powstrzymać przed piciem kawy nie na kubki, a na dzbanki, może natomiast uratować zarażenie się sztucznym wirusem od myszy. Lepiej jednak nie liczyć nadmiernie na te szczęśliwe gryzonie.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy