Wiele osób ma obecnie wakacje, ale nie oszuści. Jeśli otrzymałeś ostatnio wiadomość SMS o niezapłaconym podatku z podejrzanym linkiem, absolutnie nie postępuj zgodnie z otrzymanymi instrukcjami. W przeciwnym razie możesz stracić pieniądze.

Tak wygląda fałszywy SMS o niezapłaconym podatku

Cyberprzestępcy podszywają się pod Urząd Skarbowy i rozsyłają wiadomości o konieczności zapłaty zaległego podatku. Kwota przedstawiona w treści SMS-a to niecałe 5 zł, a nadawca straszy przekazaniem sprawy do windykacji. Biorąc pod uwagę, że wiadomości są rozsyłane pod losowe numery, zapewne na masową skalę, mogą znaleźć się osoby, które w pośpiechu zdecydują się zapłacić, myśląc, że faktycznie zapomniały o uregulowaniu jakiejś należności.

Całe przedsięwzięcie z SMS-ami o zaległym podatku to jednak oszustwo, a wykonując instrukcje od cyberprzestępców, narażamy się na znacznie gorsze konsekwencje, niż utrata kilku złotych. Hiperłącze z treści wiadomości prowadzi do podrobionego panelu płatności, który ma przypominać ten należący do firmy PayU. Wprowadzenie danych w tym panelu umożliwi przestępcom przejęcie naszego konta bankowego — ostrzega CERT Polska.

Czytaj także: Mapy Google dostają fenomenalną funkcję, którą docenią podróżujący komunikacją miejską

Pamiętajcie, by nie klikać podejrzanych linków z wiadomości SMS. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat strategii stosowanej przez oszustów, odsyłamy do naszego poradnika na temat phishingu.

źródło: CERT Polska

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.