Kosmiczny obiekt emitujący sygnał przez minutę

Gwiazdy neutronowe mają najbardziej niezwykłe góry we Wszechświecie

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Topografia Ziemi jest niezwykle złożona. Mamy góry, doliny, wyżyny… Chociaż takie obiekty istnieją praktycznie wszędzie. Nawet na gwiazdach neutronowych. Chociaż w ich przypadku najwyższe góry mają tylko ułamki milimetrów wysokości. To zdecydowanie za mało, aby się o nie potknąć, nie mówiąc już o wspinaczce. Z drugiej strony i tak są to szczyty, których nie zdobędzie nigdy żaden człowiek. I to między innymi z tego samego powodu, dla którego są one tak niskie: to wina ogromnej grawitacji tych niewiarygodnie gęstych obiektów. Gwiazdy neutronowe są jednymi z najgęstszych obiektów w znanym wszechświecie. Są tak gęste, że nawet atomy, z których się pierwotnie składały, uległy degradacji łącząc się w pojedynczą, nieuporządkowaną breję.

Góry na gwiazdach neutronowych

Zderzenie gwiazdy neutronowej i czarnej dziury

Ponieważ gwiazdy neutronowe są tak gęsto upakowane, mają ogromne przyciąganie grawitacyjne, szacowane na miliard razy silniejsze niż przyciąganie ziemskie. Ogromna grawitacja sprawia, że obiekt ten jest niemal idealną kulą, ponieważ taki kształt oferuje najniższy poziom energetyczny. Chociaż góry na powierzchni gwiazdy neutronowej są miliardy razy mniejsze niż podobne obiekty na Ziemi, to mimo wszystko naukowcy nazywają je w ten sposób. Jak jednak je wykryto? Otóż badacze wykorzystali modelowanie obliczeniowe do zbudowania realistycznych gwiazd neutronowych, a następnie poddali je działaniu szeregu sił matematycznych, aby dowiedzieć się, w jaki sposób powstały góry na gwiazdach neutronowych.

Zobacz też: HBO GO już niedługo usunie ponad 60 fantastycznych filmów i seriali! Zapoznaj się z ich pełną listą

W swoim badaniu zespół sprawdził, jaką rolę odgrywa ultra-gęsta materia jądrowa we wspieraniu gór i odkrył, że największe wytworzone góry mają tylko ułamek milimetra wysokości. Jest to 100 razy mniej, niż wcześniej szacowano. Wcześniejsze prace sugerowały, że gwiazdy neutronowe mogą wytrzymać odchylenia od idealnej sfery do kilku części na milion. Oznaczałoby to góry wielkości kilku centymetrów. Jednak obliczenia zakładały, że gwiazda neutronowa była napięta w taki sposób, że powierzchnia gwiazdy była bliska pęknięcia w każdym punkcie, ale nowe modele wskazują, że takie warunki nie są realistyczne.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy