Odkryto nowego magnetara

Astronomowie ogłaszają nowego magnetara – populacja niezwykłych gwiazd neutronowych zwiększa się

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Zaledwie kilka dni temu, bo 3 czerwca, astronomowie odebrali krótki rozbłysk promieniowania rentgenowskiego, który miał miejsce blisko płaszczyzny galaktyki. Został on zarejestrowany przez teleskop Swift Burst Alert Telescope, a dalsze analizy dość jasno wskazują, że był on wyemitowany przez nieznanego wcześniej magnetara. Obiekt ten został nazwany  Swift J1555.2-5402. Jeśli nowo odkryte ciało niebieskie jest magnetarem, to liczba potwierdzonych gwiazd neutronowych tego typu wzrośnie do 25.

Odkryto nowego magnetara

Odkryto nowego magnetara

Magnetary są niezwykle rzadkim typem gwiazd neutronowych. Składają się one ze zdegradowanej materii będącej niegdyś sercami gwiazd, które były od ośmiu do trzydziestu razy bardziej masywne od Słońca. Kiedy gwiazdy te przechodzą w fazę supernowej, zewnętrzna materia jest usuwana, a jądro zapada się w jeden z najgęstszych obiektów w znanym wszechświecie. Te zapadające się jądra mają do dwóch razy większą masę niż Słońce i są upakowane w kuli o średnicy zaledwie 20 kilometrów. Przy okazji są także niezwykle jasne. Nazwa magnetar pochodzi od niewiarygodnie silnego pola magnetycznego otaczającego obiekt. Jest ono 1000 razy silniejsze niż pole magnetyczne normalnej gwiazdy neutronowej, które samo w sobie jest potężne. Gdybyśmy porównali je do pola magnetycznego Ziemi, to magnetary mają je o 1 000 000 000 000 000 000 000 000 raza mocniejsze. 

Zobacz też: Zamieszanie z UFO – władze USA nie umieją wyjaśnić dziwnych zjawisk

Przed odkryciem tego nowego magnetara, potwierdzono istnienie tylko 24 obiektów tego typu. Jednak sześć innych potencjalnych kandydatów czeka na potwierdzenie lub zaprzeczenie. Dalsze obserwacje Swifta J1555.2-5402 zostały przeprowadzone przy użyciu teleskopu NASA Neutron Star Interior Composition Explorer oraz teleskopu rentgenowskiego Swift, które są instrumentami krążącymi wokół Ziemi. Naukowcy twierdzą, że Swift zidentyfikował nowe źródło promieniowania rentgenowskiego we współrzędnych wybuchu, a NICER wykrył spójne pulsacje, które są charakterystyczne dla magnetarów. Naukowcy podkreślają jednak, że wciąż przeprowadzają analizę danych, które są konieczne do uzyskania całkowitej pewności.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy