Polak za granicą

Nowa aplikacja Polak za granicą — co w niej znajdziemy?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Jeśli wyjeżdżacie za granicę w celach służbowych lub na wakacje, warto zainstalować na smartfonie aplikację Polak za granicą. Pomoże ona sprawdzić zasady związane z bezpieczeństwem, które panują w danym kraju, a także znaleźć kontakt do polskich placówek dyplomatycznych.

Aplikacja Polak za granicą

Z usługą Polak za granicą mogli się już spotkać użytkownicy aplikacji mObywatel. Wybierając konkretny kraj z listy, można w prosty sposób zapoznać się z najważniejszymi informacjami dla podróżujących (obostrzenia związane z koronawirusem, wskazówki dla kierowców, ostrzeżenia o toczących się działaniach militarnych na danym obszarze).

Teraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca jednak do pobrania oddzielnej aplikacji Polak za granicą. Aplikacja została stworzona z myślą o szybkim dostępie podróżujących do kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa w państwie podróży, zarówno dla tych, którzy planują podróż, jak i dla tych, których już są za granicą – mówi wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

W aplikacji możemy wyszukać kraj, do którego chcemy się udać lub już w nim jesteśmy. Następnie wyświetlą nam się ostrzeżenia dotyczące pandemii, wskazówki dotyczące bezpieczeństwa oraz zasady wjazdu i pobytu na terenie danego państwa. Możemy również sprawdzić porady dotyczące ubezpieczenia, zdrowia, podróżowania po kraju oraz informacje dla kierowców i związane z cłem.

Czytaj także: Profil Zaufany: 3 miliony nowych użytkowników tylko od początku roku

Polak za granicą zawiera również dodatkowe rady dla podróżujących (przykładowo dowiadujemy się, że wyjeżdżając do Gruzji, warto mieć na uwadze, iż tamtejsza policja słabo zna język angielski, a w kraju występują przerwy w dostawach wody i prądu). Jest też zakładka kontakt, zawierająca dane polskich placówek dyplomatycznych.

źródło: MSZ, własne zdjęcie główne: Tymon Markowski / MSZ

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy