Profil Zaufany cieszy się niesłabnącą popularnością wśród użytkowników — tylko od początku tego roku 3 miliony osób założyły swój PZ. Wiele wskazuje na to, że ten rok będzie dla usługi rekordowy.

Profil Zaufany – 3 miliony nowych użytkowników od początku roku

profil zaufany 3 miliony

Profil Zaufany służy do potwierdzania naszej tożsamości w internecie. Posiadając go, możemy załatwić wiele spraw urzędowych przez internet, omijając kolejki w urzędach. Tylko w tym roku liczba nowych użytkowników PZ przekroczyła 3 miliony. Łącznie korzysta z niego już 11 865 308 osób.

Profil Zaufany powstał w 2011 roku, ale na początku korzystali z niego głównie urzędnicy. Do 2016 roku PZ miał tylko 400 tysięcy użytkowników. W ostatnich latach usługa jednak dynamicznie się rozwija. Profil zaufany to klucz do e-usług, otwiera dostęp do e-administracji. Pracujemy nad tym, aby przybywało spraw, które można załatwiać online – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wiele wskazuje na to, że 2021 będzie rekordowym rokiem dla Profilu Zaufanego. Już udało się ustanowić pewien rekord: w kwietniu 2021 założono 621 911 PZ. To najlepszy miesięczny wynik w historii.

Czytaj także: Facebook zabija ludzi, czyli Biden chce walczyć z dezinformacją

Profil Zaufany można założyć podczas wideospotkania z urzędnikiem. Inna metoda polega na wypełnieniu papierowego wniosku i udaniu się z nim do jednego z ponad 1500 punktów potwierdzających. Najprostszym sposobem jest jednak założenie PZ za pośrednictwem bankowości internetowej. Taką możliwość oferują PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo.

źródło: KPRM

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.