Cellnex kupił Polkomtel infrastruktura

Cellnex kupił spółkę Polkomtel Infrastruktura od Grupy Polsat Plus

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Transakcja, o której mówiło się od kilku miesięcy, została sfinalizowana. Cellnex kupił spółkę Polkomtel Infrastruktura — podmiot zależny od hiszpańskiej firmy posiada ponad 50% masztów telekomunikacyjnych, z których korzystają sieci komórkowe w Polsce. Wcześniej zgodę na transakcję wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Cellnex kupił Polkomtel Infrastruktura

Cellnex kupił Polkomtel infrastruktura

Cyfrowy Polsat i Polkomtel, wchodzące w skład Grupy Polsat Plus, sprzedały pakiet 99,99% udziałów spółki Polkomtel Infrastruktura. Nabywcą jest Cellnex Poland, podmiot zależny od hiszpańskiego Cellenx Telecom. Polkomtel Infrastruktura jest już pod kontrolą nowego właściciela, ale dopiero w czwartek 8 lipca nastąpiło rozliczenie transakcji.

Polkomtel ogłosił sprzedaż swojej spółki w lutym tego roku. Konieczne było jednak spełnienie warunków zawieszających, w tym uzyskanie zgody prezesa UOKiK. Urząd zdecydował, że Cellnex może przejąć maszty Polkomtela. Choć nowy właściciel dzięki transakcji ma ponad 50% masztów telekomunikacyjnych, z których korzystają sieci w Polsce, to wg. UOKiK nie ogranicza to konkurencji. Cellnex nie jest bowiem operatorem komórkowym, tylko zarządcą infrastruktury. W jego interesie jest udostępnianie masztów wielu podmiotom w tym samym czasie. Warto przypomnieć, że Cellnex Poland działa w naszym kraju od marca tego roku — wtedy przejął kontrolę nad spółką TowerGo, która posiada infrastrukturę obsługującą sieć Play.

Czytaj także: Windows 11 nie przypadł Ci do gustu? Microsoft daje nam czas, żeby z niego zrezygnować

Grupa Polsat Plus chce dzięki współpracy z Cellnex przyśpieszyć rozwój 5G w Polsce. W szczególności transakcja obejmowała pasywne i aktywne warstwy mobilnej infrastruktury Grupy Polsat Plus, na które składa się około 7 tys. lokalizacji oraz około 37 tys. różnych systemów on-air, a także sieć transmisyjna — czytamy w komunikacie wydanym przez Plusa. Sieć rdzeniowa Polkomtelu wraz ze wszystkimi częstotliwościami służącymi do świadczenia klientom w Polsce usług w technologii 5G, jak również w technologiach 2G/3G/LTE pozostaje w posiadaniu Grupy Polsat Plus — zapewnia operator.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy