Grupa Cyfrowy Polsat zdecydowała o sprzedaży niemal wszystkich udziałów spółki Polkomtel Infrastruktura – kupuje je Cellnex Telecom. Wartość transakcji to ok. 7,1 mld zł, a jej zamknięcie jest planowane na październik 2021 roku. Uzgodniono jednak warunki zawieszające, które muszą zostać spełnione, by doszło do sprzedaży.

Cellnex kupuje Polkomtel Infrastruktura – szczegóły transakcji

Grupa Polsat zawarła warunkową umowę sprzedaży 99,99% akcji spółki Polkomtel Infrastruktura (NetCo) z Cellnex Poland – podmiotem zależnym Cellnex Telecom. Wartość udziałów została wyceniona na ok. 7,1 mld zł. Do transakcji dojdzie, jeśli spełnione zostaną warunki zawieszające, wśród których jest m.in. uzyskanie zgody prezesa UOKiK na dokonanie koncentracji.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Grupa Polsat i Cellnex podpiszą umowę serwisową. Zgodnie z jej treścią NetCo musi świadczyć określone usługi na rzecz Grupy Polsat przez 25 lat (możliwość przedłużenia o kolejne okresy 15-letnie). Grupa Polsat będzie natomiast składać zamówienia w NetCo na budowę infrastruktury.

Partnerstwo między polskim a hiszpańskim operatorem opiera się na koncepcji współdzielenia infrastruktury. Chodzi o to, żeby operator mobilny skupiał się na zapewnieniu odpowiedniej jakości usług i na satysfakcji klientów, natomiast operator infrastrukturalny zajmował się dostarczaniem zamówionej pojemności sieciowej w opłacalnej cenie. Takie podejście ma wzmocnić możliwości inwestycyjne Grupy Polsat, co przyda się w obliczu budowy sieci 5G. Przyjęty model dopuszcza współpracę z kolejnymi podmiotami w przyszłości.

Czytaj także: Praca hybrydowa w 2021 roku staje się dużo łatwiejsza z 5G

Grupa Polsat zapewniła, że w jej posiadaniu pozostaje sieć rdzeniowa Polkomtelu, służąca do świadczenia usług telekomunikacyjnych klientom w Polsce. Nasze partnerstwo z Cellnex Telecom pozwoli zwiększyć liczbę nadajników, z których korzystają nasi klienci i będzie to można osiągnąć przy zastosowaniu efektywnego kosztowo podejścia – tłumaczy Maciej Stec, Wiceprezes Zarządu ds. strategii Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu.

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.