Cellnex kupił Polkomtel infrastruktura

UOKiK zdecydował: Cellnex może przejąć maszty spółki Polkomtel Infrastruktura

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że Cellnex może przejąć spółkę Polkomtel Infrastruktura. Według UOKiK-u transakcja nie tylko nie ograniczy konkurencji, ale wręcz wzmocni konkurencyjność sektora.

Cellnex może przejąć Polkomtel – UOKiK nie widzi przeszkód

Cellnex może przejąć Polkomtel

W lutym informowaliśmy, że Cellnex kupuje spółkę Polkomtel Infrastruktura. Spółka ta zarządza całością infrastruktury telefonii mobilnej operatora sieci Polkomtel (z wyłączeniem sieci rdzeniowej). Efekt transakcji będzie taki, że Cellnex będzie posiadał ponad 50% masztów telekomunikacyjnych, z których korzystają polskie sieci komórkowe.

Czy w takim razie konkurencja na rynku nie zostanie ograniczona? UOKiK twierdzi, że stanie się wręcz przeciwnie. Cellnex nie jest bowiem operatorem, tylko zarządcą infrastruktury. Firma ma interes w tym, by udostępniać maszty wielu podmiotom w tym samym czasie. UOKiK uważa, że transakcja może pozytywnie wpłynąć na konkurencję między operatorami, a także pomóc mniejszym graczom na rynku telekomunikacyjnym. Nie będą oni skazani na tworzenie własnej infrastruktury, będą mieli ją łatwo dostępną od innego podmiotu.

W prawie antymonopolowym domniemywa się, że przedsiębiorca posiada pozycję dominującą, jeśli jego udział w danym rynku przekracza 40%. Każdy przypadek należy jednak analizować indywidualnie. […] wejście na rynek podmiotu niezwiązanego z żadną siecią komórkową, udostępniającego infrastrukturę na rynkowych zasadach, powinno korzystnie wpłynąć na konkurencję pomiędzy operatorami – tłumaczy prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Podobne stanowisko zajął Jacek Oko, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, którego o zdanie spytał właśnie Tomasz Chróstny.

Czytaj także: Pamiętacie głosy o śmierci HDD? Teraz czołowi producenci ogłaszają zwiększenie produkcji

Spółkę Polkomtel Infrastruktura ma przejąć Cellnex Poland. Podmiot ten należy do grupy kapitałowej Cellnex, która działa w Polsce od marca 2021 roku. Wtedy Cellnex przejął kontrolę nad spółką TowerCo, która jest właścicielem infrastruktury telekomunikacyjnej pasywnej obsługującej P4, czyli właściciela sieci Play. Sama firma Cellnex Telecom pochodzi z Hiszpanii.

źródło: UOKiK

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy