panele fotowoltaiczne na stacji bazowej

Panele fotowoltaiczne na stacji bazowej – T-Mobile chwali się rozwiązaniem

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Panele fotowoltaiczne można zamontować w wielu różnych miejscach – na ziemi, przy latarniach, na dachu budynku lub na… wieży stacji bazowej. Właśnie takie rozwiązanie zastosowano w T-Mobile. Magentowy operator pochwalił się tym faktem i pokazał, jak to wygląda.

Panele fotowoltaiczne na stacji bazowej

fot. T-Mobile/mat. prasowe

W 2018 roku T-Mobile uruchomiło na Schronisku PTTK na Hali Ornak instalację, która dawała dodatkowe źródło zasilania stacji bazowej. Miała ona tradycyjne źródła energii, ale była również podłączona do paneli fotowoltaicznych umieszczonych na dachu budynku. Magentowy operator wdrożył taką koncepcję również w 2020 roku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w 2020 roku.

Tym razem T-Mobile poszło jednak krok dalej. Panele fotowoltaiczne zostały zamontowane bezpośrednio na wolnostojącej wieży stacji bazowej. Liczba paneli zależy od nośności stacji, jednak kilka sztuk nie wpływa na negatywnie na konstrukcję wieży. Fotowoltaika na stacjach bazowych daje korzyści nie tylko środowisku, ale również użytkownikom usług telekomunikacyjnych. Chodzi o częściowe uniezależnienie od tradycyjnych źródeł energii. W razie awarii stacja może przez jakiś czas nadal pracować. Energia pochodząca z paneli jest magazynowana w specjalnych bateriach.

Czytaj także: 30-latek zdemolował farmę fotowoltaiczną – straty są ogromne

Od przyszłego roku jedynym dostawcą energii dla T-Mobile będzie firma Respect Energy. To przedsiębiorstwo, które produkuje wyłącznie zieloną energię.

źródło: informacja prasowa, zdjęcie główne: T-Mobile

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy