ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Cyfrowy Polsat kara UODO

Wysoka kara dla Cyfrowego Polsatu – postawa „naraża klientów na niebezpieczeństwo”

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Na Cyfrowy Polsat została nałożona kara przez Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO). Chodzi o sprawę gubienia korespondencji z danymi klientów i dostarczania listów do niewłaściwych osób. Choć w gruncie rzeczy za te zjawiska odpowiada firma kurierska, to właśnie Cyfrowy Polsat ma zapłacić ponad milion złotych.

Dlaczego to właśnie Cyfrowy Polsat dostał karę od UODO?

Cyfrowy Polsat kara UODO

Firmie kurierskiej współpracującej z Cyfrowym Polsatem zdarzało się gubić listy lub dostarczać je niewłaściwym osobom. CP zgłaszał te incydenty organowi nadzorczemu oraz samym klientom, jednak dopiero po upływie dwóch-trzech miesięcy od ich wystąpienia. Urząd Ochrony Danych Osobowych ustalił, że Cyfrowy Polsat robił to tak późno, bo dopiero po jakimś czasie otrzymywał informację o zdarzeniach od firmy kurierskiej. Mimo to UODO stoi na stanowisku, że to właśnie CP ma zapłacić karę. Urząd przypomina, że zbyt późne identyfikowanie błędów naraża klientów na niebezpieczeństwo.

Zdaniem urzędu to spółka Cyfrowy Polsat powinna wdrożyć odpowiednie środki organizacyjne i techniczne, żeby minimalizować skalę naruszeń. Gdy mimo to incydenty by wystąpiły, powinny być szybko zidentyfikowane, a klientom należy się stosowna informacja. Osoby, których dane dotyczą, przez długi czas nie wiedziały o ryzyku wykorzystania ich danych przez osoby nieuprawnione, np. do tzw. kradzieży ich tożsamości – wyjaśnia UODO. Jak informuje urząd, zgubione lud dostarczone do niewłaściwych osób listy zawierały szeroki zakres danych osobowych.

Czytaj także: Fałszywe powołania do cyberwojska – oszuści podszywają się pod generała

Zawiniła więc firma kurierska, ale Cyfrowy Polsat w nieprawidłowy sposób realizował nadzór nad jej działaniem. Dopiero w toku postępowania spółka wdrożyła mechanizmy, które pozwoliły znacznie ograniczyć przypadki wydawania korespondencji nieuprawnionej osobie – twierdzi UODO. Kara nałożona na Cyfrowy Polsat za naruszenie przepisów RODO wynosi 1 136 975 . Zdaniem urzędu inne środki nie byłyby proporcjonalne do winy oraz nie dawałyby gwarancji, że zaniedbania nie powtórzą się w przyszłości.

źródło: UODO

Sprawdź najnowsze wpisy