ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Nowości w Chrome 95

Przeglądanie stron w Chrome na komputerach stanie się szybsze

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Funkcja zwana Back-forward cache, która miała na celu poprawę wydajności podczas korzystania z przycisków wstecz i do przodu pojawiła się w Chrome na Androida w zeszłym roku. W dużym skrócie utrzymuje ona strony w pamięci przez jakiś czas po cofnięciu. Więc jeśli chcemy powrócić do ostatniej strony, to ładuje się ona błyskawicznie. Wygląda na to, że zmiana okazała się sukcesem, ponieważ Google zaczyna ją testować na platformach dedykowanych komputerom osobistym.

Chrome zapamięta ostatnią przeglądaną stronę

Chrome zapamięta ostatnią przeglądaną stronę

Google Chrome w wersji 86, który miał premierę w październiku 2020 roku, dodał flagę funkcji do ręcznego włączania buforowania Back-forward na platformach desktopowych, ta jednak nie robiła niczego konkretnego. Wcześniej fopcja ta była dostępna tylko na Androidzie. Teraz jednak gigant opublikował informację, w której wyjaśnił, że funkcja będzie testowana z niewielką liczbą użytkowników Chrome na komputery stacjonarne. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, funkcjonalność zostanie ostatecznie włączona dla wszystkich. Odbędzie się to więc w ramach dość tradycyjnej procedury dodawania nowości przez Google.

Zobacz też: Szef sprzedaży realme: 5G nie będzie popularne, jeśli skupimy się tylko na flagowcach

W samym ogłoszeniu czytamy:

Aby zmniejszyć ryzyko kompatybilności, zaczniemy od ostrożnego podejścia do niebuforowania stron w obliczu niepewności na przykład, gdy strona używa nietrywialnego API jak WebSocket. Jedyną istotną różnicą dla programistów w przypadku stron przechowywanych w back-forward cache jest to, że ponowne ładowanie nie będzie wywoływane. Jest to jednak zgodne z zachowaniem Safari, co powinno zminimalizować ryzyko problemów.

Google nie wspomniało, dlaczego funkcja tak długo była jedynie na smartfonach. Te jednak miały priorytet przez wzgląd na zużycie danych mobilnych i teoretycznie niżą prędkość internetu mobilnego. Dodatkowo opóźnienie może być spowodowane zużyciem pamięci. Chrome często jest krytykowane za wysokie zużycie pamięci na PC. Natomiast zamrażanie większej ilości stron brzmi raczej jak pogłębienie tego problemu. 

Źródło: XDA-developers

Sprawdź najnowsze wpisy