ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
czy w atmosferze wenus jest życie

Ile trwa doba na Wenus? Naukowcy dopiero teraz mają pewność

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Wenus jest trudną do zbadania planetą, mimo że znajduje się bardzo blisko Ziemi. Jednym z wyzwań w poznawaniu bliźniaczki Ziemi jest fakt, że planeta pokryta jest niezwykle gęstym płaszczem chmur, a na jej powierzchni występują kwaśne deszcze i temperatury wystarczające do skroplenia ołowiu. Astronomowie wykorzystali ziemskie obserwacje, aby poznać niektóre z najbardziej fundamentalnych właściwości Wenus.

Doba na wenus

Doba na wenus

Przez ostatnie półtorej dekady zespół naukowców z UCLA wielokrotnie odbijał sygnały radarowe od powierzchni Wenus. Obserwacje radarowe pozwoliły zespołowi określić dokładną długość dnia na Wenus, nachylenie jej osi oraz rozmiar jej planetarnego jądra. Ziemia i Wenus mają ze sobą wiele wspólnego, obie są skalistymi planetami o prawie takich samych rozmiarach, masie i gęstości. Jednak sposób, w jaki obie planety ewoluowały jest zupełnie inny. Jedną z podstawowych rzeczy, które naukowcy muszą wiedzieć, aby zrozumieć, w jaki sposób historia ewolucji tych planet się rozeszła, jest liczba godzin w wenusjańskim dniu. Naukowcy zauważają również, że dokładne dane na temat planety były potrzebne, ponieważ każde przyszłe lądowanie w temperaturach na powierzchni może być przesunięte nawet o 30 kilometrów.

Zobacz też: Realme C11 (2021) zaprezentowany. Smartfon jest gorszy od swojego poprzednika

Pomiary radarowe pokazują, że przeciętny dzień na Wenus trwa 243,0226 dni ziemskich, czyli około 2/3 roku na Ziemi. Kolejną istotną informacją, którą poznaliśmy, jest to, że tempo rotacji Wenus ciągle się zmienia. Naukowcy twierdzą, że wartość zmierzona w danym momencie będzie nieco większa lub mniejsza od poprzedniej wartości. Zespół oszacował długość dnia na podstawie każdego z poszczególnych pomiarów i zaobserwował różnice wynoszące co najmniej 20 minut. Naukowcy twierdzą, że to prawdopodobnie wyjaśnia, dlaczego wcześniejsze szacunki nie zgadzały się ze sobą. Uważa się, że ciężka atmosfera Wenus jest odpowiedzialna za te różnice. Ta bowiem przemieszcza się wokół planety, wymieniając z twardym podłożem duży pęd, co przyspiesza i spowalnia rotację planety. Wciąż jednak nie ma pewności czy i w jaki sposób wpływa to na niesamowity efekt cieplarniany na tej planecie. 

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy