Trzymanie się socketu AM4 teoretycznie zapewnia kompatybilność najnowszych Ryzenów także ze starszymi płytami głównymi. Teoretycznie, bo mimo fizycznej zgodności pinów nie jest to wcale takie proste i nie piszę tu nawet o konieczności aktualizacji UEFI. Problemem jest tu tak zwany chipset, czyli procesor płyty głównej odpowiedzialny za komunikację z procesorem umieszczonym w socketcie. Tu sprawa się znacznie bardziej komplikuje.

ASRock chipset x370 Ryzen 5000

ASRock chipset x370 Ryzen 5000

Kiedy AMD wycofało się i oficjalnie ogłosiło, że płyty główne z chipsetami B450 i X470 rzeczywiście będą wspierać procesory oparte na mikroarchitekturze Zen 3, osoby posiadające starsze płyty odetchnęły z ulgą. Ci z jeszcze starszymi chipsetami, jak X370 nie mają jednak aż tyle szczęścia. Pojawiła się jednak dla nich nadzieja, a przynajmniej jeśli mają płyty od ASRocka. Otóż Hongkoński serwis HKEPC Hardware otrzymał niedawno zmodyfikowany firmware dla sześciu płyt głównych ASRock X370, który dodaje wsparcie dla procesorów AMD z serii Ryzen 5000. Wśród obsługiwanych płyt są Fatal1ty X370 Gaming K4, Fatal1ty X370 Gaming X, X370 Killer SLI, X370 Killer SLI/ac, X370 Taichi i Fatal1ty X370 Professional Gaming.

Zobacz też: Subskrypcja na drukowanie – Instant Ink od HP trafia do Polski razem z HP+

Warto zaznaczyć, że te pliki BIOS-u nie zostały oficjalnie wyprodukowane przez ASRocka, a raczej przez nieznaną firmę trzecią. Co więcej, choć dodają one dodatkową funkcjonalność do starszych płyt, użytkownicy nadal nie będą mieli dostępu do PCIe 4.0. Co więcej, mogą pojawić się błędy lub problemy ze stabilnością, które pojawią się po użyciu zmienionego firmware. Nie wiadomo także, czy płyty innych producentów również doczekają się stosownej modyfikacji. Przyznam, że mam cichą nadzieję, że płyty Biostar również będą miały tyle szczęścia. Co prawda mój poczciwy Ryzen 2400G wciąż mi wystarcza, ale za kilka lat chętnie przejdę na coś lepszego niskim kosztem.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.