Dla fanów Czerwonych rok 2020 zaczął się wręcz fenomenalnie. Wtedy bowiem zadebiutowały układy z rodziny Ryzen 4000, a dokładniej mobilnych APU z serii Renoir. Dla niewtajemniczonych warto tu dodać, że APU w przypadku AMD oznacza procesory ze zintegrowanym układem graficznym. Warto dodać, że bardzo wydajnym układem, który bez problemu pozwala na granie w nawet nowe tytuły, chociaż zykle na minimalnych ustawieniach. Wiemy natomiast bardzo dużo o ich następcach, czyli serii Ryzen 5000. Ta ma się charakteryzować zastosowaniem nowych rdzeni Zen 3. Sęk w tym, że w przypadku mobilnych APU nie będzie to wcale regułą.

Ryzen 5000 także z Zen 2

Ryzen 5000 także z Zen 2

Tak przynajmniej donoszą najnowsze przecieki. Według nich wśród mobilnych APU Ryzen 5000 znajdziemy zarówno układy z Zen 2, jak i Zen 3. Zasada jest prosta: układy oznaczone jako Lucienne mają korzystać z rdzeni Zen 2. Te z przydomkiem Cezanne to natomiast nowsze Zen 3. Zaskakujące w tym wszystkim jest to, że seria Ryzen 4000 powstała po to, aby uporządkować podział na rdzenie w poszczególnych generacjach układów Czerwonych. Jak widać, już na samym początku jej następcy firma wprowadza spore zamieszanie. Oczywiście nie oznacza to, że nie będą to jednostki wydajne. Jednak z perspektywy konsumentów znacznie lepiej byłoby, gdyby należały one do serii Ryzen 4000. W końcu ktoś, kto chce kupić laptopa z procesorem najnowszej generacji, może w tym przypadku naciąć się na nieco starszą technologię.

Zobacz też: Wyprzedaż „Black Friday” wystartowała w PlayStation Store. Oto 40 najlepszych okazji na gry

Podejrzewa się, że układy Lucienne będą stosowane laptopach niskobudżetowych i niższych partii średniej półki. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcieliby kupić taniego, a wydajnego laptopa. Te z rdzeniami Zen 3, czyli Cezanne mają natomiast napędzać głównie urządzenia premium. Nie zmienia to jednak faktu, że nazewnictwo wciąż jest tu problemem. Jakby nie patrzeć AMD odświeża serię Renior, zmienia jej nazwę na Lucienne i przenosi do linii Ryzen 5000. Oczywiście, Lucienne będzie trochę lepsze od Reniora. Jednak czy na tyle, aby stawać w jednym szeregu z Zen 3?

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.