Płynne jądro Saturna

Idzie wiosna! Teleskop Hubble`a obserwuje zmiany pór roku na Saturnie

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Jedną z najpiękniejszych planet w naszym Układzie Słonecznym jest Saturn. Jego gigantyczne pierścienie i majestatyczna barwa atmosfery robią niesamowite wręcz wrażenie. NASA obserwuje Saturna za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a i przygląda się zmianom pór roku na tej ogromnej planecie. Teleskop daje astronomom możliwość przyjrzenia się burzliwej atmosferze, gdy północna półkula Saturna, na której obecnie panuje lato, przechodzi w jesień. Warto tu podkreślić, że rok na Saturnie trwa aż 29 ziemskich lat. Tym samym pojedyncza pora roku to 7 lat na Ziemi. 

Zmiana pór roku na Saturnie

Zmiana pór roku na Saturnie

Trzy powyższe obrazy przedstawiają Saturna w 2018, 2019 i 2020 roku, od lewej do prawej. Wygląda to jak jeden z tych obrazków w stylu znajdź 10 różnic, które na początku są zabawne, ale dość szybko zaczynają irytować. Na szczęście od badania tych konkretnych mamy naukowców. Ci potrafią nie tylko je wskazać, ale także wyjaśnić. W miarę jak planeta przesuwa się w kierunku jesieni na półkuli północnej, regiony polarne i równikowe widocznie zmieniają sekwencję obrazów. Otóż zespół odkrył, że niewielka zmiana koloru Saturna w czasie może wskazywać na zmianę wysokości chmur i wiatrów. Zmiany na planecie nie są jednak ogromne. Naukowcy oczekują dużych zmian w skali pory roku, przy czym obecna progresja pokazuje zmiany w kierunku jesieni, a przynajmniej jej odpowiednika na tym gazowym olbrzymie. 

Zobacz też: Telegram z nowościami – aktualizacja wprowadza czaty głosowe na nowy poziom

Obrazy z Hubble’a pokazują, że od 2018 do 2020 roku równik Saturna rozjaśnił się o 5 do 10 procent, a wiatry zmieniły się nieznacznie. W 2018 roku wiatry mierzone w pobliżu równika na planecie miały prędkość około 1600 kilometrów na godzinę. Warto dodać, że prędkość mierzona przez sondę kosmiczną NASA Cassini w latach 2004-2009 wynosiła 1300 kilometrów na godzinę. To oznacza, że wieje tam coraz mocniej. 

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy