Dwie gigantyczne planety, czyli Saturn i Jowisz, zbliżą się do siebie. A przynajmniej tak to wygląda, patrząc z Ziemi. Tak naprawdę wciąż są one od siebie znacznie oddalone. Zapewnią nam one jednak wyjątkowy spektakl w dniu zimowego przesilenia. Rzecz jasna o ile niebo nie będzie zakryte chmurami. Warto tu podkreślić, że będzie to pierwsze takie wydarzenie od 800 lat. To oznacza, że za naszego życie drugi raz takiej okazji po prostu już nie będzie.

Koniunkcja Saturna i Jowisza

Koniunkcja Saturna i Jowisza

Zjawisko to zostało ochrzczone mianem Wielkiej Koniunkcji. Występuje ono gdy z perspektywy obserwatorów na Ziemi wydają się one spotykać lub całkowicie łączyć ze sobą na niebie. Koniunkcja może obejmować dowolne dwa ciała niebieskie, ale Wielka jest zarezerwowane dla wielkich planet takich jak Jowisz. Oczywiście, koniunkcja tych planet występuje co kilkadziesiąt lat. Jednak niektóre są bardziej zjawiskowe od innych. I to właśnie na ten rok przypada jedno z tych wyjątkowych. Ostatni raz, kiedy były one stosunkowo blisko siebie, miało miejsce w 2000 roku, ale nawet z naszej perspektywy były one od siebie zauważalnie oddalone. 

Zobacz też: „Countdown Sale”, czyli nowa wyprzedaż w Microsoft Store. Oto 40 gier na Xboxa, które warto kupić w promocji!

Tym razem jednak obie planety niemalże się dotykają, i mogą sprawiać wrażenie pojedynczego, dużego obiektu. Media już ochrzciły go Gwiazdą Bożonarodzeniową, przez wzgląd na datę wystąpienia tego zjawiska. Połączenie będzie miało miejsce 21 grudnia, czyli tuż przed świętami. Przy okazji będzie to także przesilenie zimowe, czyli najdłuższa noc w roku. To oznacza, że będziemy mieli sporo czasu na oglądanie tego zjawiska. Oczywiście o ile pogoda pozwoli. 

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.