Trzy dni temu został ogłoszony start portalu WolniSlowianie.pl – polskiej alternatywy dla Facebooka. Twórcy zapewniali, że wykupili własne serwery i nikt nie będzie usuwał postów użytkowników. Wystarczyło jednak kilkadziesiąt godzin, by okazało się, że jest to nieprawdą, oraz by administracja platformy zaliczyła kilka wpadek.

WolniSlowianie.pl z wolnością nie mają nic wspólnego

O powstaniu platformy WolniSlowianie.pl poinformował portal DobreProgramy.pl, przywołując facebookowy post Krzysztofa Gonciarza – znanego internetowego twórcy, który postanowił założyć konto na alternatywnej, polskiej platformie społecznościowej.

Twórcy Wolnych Słowian postanowili opowiedzieć o swoim projekcie w nagraniu zamieszczonym na YouTube. Na filmie mają założone kominiarki i z przejęciem opowiadają o nowym portalu. Z ich wypowiedzi wynika, że WolniSlowianie.pl działają na tej samej zasadzie, co Facebook, tyle że nie ma tam cenzury. Tutaj możecie swobodnie być Polakami, Słowianami i nikt zza morza nie będzie decydował, co my tu w Polsce będziemy robili – tłumaczył jeden z założycieli. Rzeczywistość szybko to zweryfikowała.

Monopol cyberkorporacji, granice wolności słowa, kto jest policją policji – tymi pytaniami zyje dziś Polska.Tak, dostałem bana na portalu wolnislowianie.pl

Posted by Krzysztof Gonciarz on Wednesday, January 13, 2021

Wspomniany Krzysztof Gonciarz poinformował na swoim Facebooku (tym prawdziwym), że jego konto na WolniSlowianie.pl zostało zablokowane. Według relacji internetowego twórcy zamieścił on na nowym portalu swoje zdjęcie z podpisem pozdrawiam oraz linkiem do utworu My, Słowianie. To wystarczyło, by administracja platformy zablokowała mu konto i usunęła wszystkie znajdujące się na nim dane. Portal Spider’sWeb zwraca uwagę na to, że mail z informacją o usunięciu konta wysłany do Krzysztofa Gonciarza jest w języku angielskim, co niespecjalnie pasuje do tak patriotycznego portalu, za jaki WolniSlowianie.pl chcieliby uchodzić.

Czytaj także: Chowajcie różdżki – Hogwart Legacy opóźnione i to mocno

Jeśli chcecie zobaczyć, jak wygląda portal WolniSlowianie.pl od strony wizualnej, pozostaje wam jedynie zobaczyć zamieszczone powyżej nagranie wideo. Wspomniany portal społecznościowy gwarantuje bowiem tak dużą wolność, że… zablokował możliwość zakładania kont nowym użytkownikom.

zdjęcie główne: youtube.com/dziki preppers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.