ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
żabka uruchamia ekomaty

Żabka uruchamia EKOmaty – wrzucasz pustą butelkę po napoju i dostajesz nagrodę

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Sieć sklepów Żabka poinformowała, że wspólnie z firmą Żywiec Zdrój uruchamia EKOmaty. Pierwsze maszyny będą działać jeszcze w tym roku. Cel? Budowanie świadomości ekologicznej wśród klientów poprzez popularyzację gospodarki o obiegu zamkniętym. To może brzmieć skomplikowanie, ale w gruncie rzeczy jest bardzo proste.

Żabka uruchamia EKOmaty – jak będą działać urządzenia?

Jedno z największych wyzwań ekologicznych współczesnego świata to ograniczenie produkcji nowych tworzyw sztucznych. Żeby tego dokonać, powinniśmy zmienić sposób korzystania np. z opakowań na napoje. Chodzi o to, żeby krążyły one w gospodarce i mogły być wykorzystane ponownie. Przyczyni się to do zmniejszenia wykorzystania surowców i ograniczenia emisji CO2 do środowiska.

W praktyce z segregacją opakowań po napojach tak, by nadawały się one do recyklingu, bywa w naszym kraju różnie. Być może EKOmaty pomogą zmienić ten stan rzeczy. Zasada działania tych maszyn jest prosta. Oddajemy plastikowe i metalowe opakowania po napojach, a w zamian otrzymujemy punkty lojalnościowe w aplikacji Żappka. Dokładnie jest to 10 żappsów za każde opakowanie. Korzystamy zarówno my, jak i środowisko. Pierwsze EKOmaty pojawią się jeszcze w tym roku przy wybranych sklepach Żabka w Warszawie oraz w Poznaniu. Do końca I kwartału 2021 roku będzie działało już 15 takich urządzeń.

Łączymy siły z naszym partnerem Żywiec Zdrój, by jeszcze skuteczniej promować recykling jako jeden ze sposobów na ograniczenie produkcji pierwotnego plastiku. Zachęcamy naszych klientów do oddawania pustych butelek i puszek oraz wspólnego odkrywania, jak wielkie znaczenie mają małe kroki podejmowane przez nas na co dzień – mówi Tomasz Suchański prezes zarządu Żabka Polska.

Czytaj także: YouTube ze wsparciem HDR – Streamerzy będą zachwyceni

Frédéric Guichard, prezes Żywiec Zdrój, zwraca natomiast uwagę na to, że opakowania produktów odgrywają bardzo istotną rolę w bezpieczeństwie produktów i utrzymaniu ich wysokiej jakości, ale nigdy nie powinny trafiać do środowiska naturalnego. Jego zdaniem, EKOmaty mogą nie tylko sprawić, że recykling butelek będzie efektywniejszy, ale również pomóc budować proste, prośrodowiskowe nawyki.

źródło: informacja prasowa, zdjęcia: Żabka Polska

Sprawdź najnowsze wpisy