OECD od lat pracuje nad sposobem właściwego opodatkowania przedsiębiorstw z branży technologicznej. Próbuje przy tym ustalić standardowy zestaw zasad, które miałyby zastosowanie na całym świecie. Jednak powolny postęp w negocjacjach sprawia, że niektóre z państw chcą to zrobić na własną rękę. Należą do nich Polska, Włochy, Turcja, Austria, Wielka Brytania i Francja. To właśnie to ostatnie państwo gra tutaj pierwsze skrzypce.

Podatek od GAFA – USA grozi odwetem

Podatek od GAFA - USA grozi odwetem

Państwa te wdrożyły lub zamierzają wdrożyć podatek od usług cyfrowych. Ten zostanie nałożony na gigantów technologicznych, którzy prowadzą działalność na rynku lub w branży reklamowej i generują ponad 750 mln euro przychodów w skali globalnej oraz 25 mln euro w skali lokalnej w ciągu roku podatkowego. Mowa tu więc o GAFA, czyli Google, Apple, Facebook i Amazon. Są to amerykańscy giganci reklamowi, którzy generują zyski na całym świecie. Taki stan rzeczy jak łatwo się domyślić nie spodobał się USA, które grozi odwetem. 

Zobacz też: Black Friday 2020 – najlepsze promocje na gry i konsole

Spośród wyżej wymienionych państw przoduje Francja. Ta wprowadziła podatek od usług cyfrowych. Mowa tu o 3% opłacie od usług cyfrowych, który objął członków GAFA. To spowodowało, że rządy Francji i USA rozpoczęły już batalię, która może się zakończyć wojną handlową. Warto tu przypomnieć, że w zeszłym roku władze Stanów Zjednoczonych zobowiązały się do nałożenia 100-procentowego podatku na produkty francuskie. Jednak jak dotąd przepisy te nie weszły w życie. Jak na razie Stany Zjednoczone nie odniosły się w podobnym tonie do pozostałych państw. Możliwe, że chcą one uczynić z Francji przykład na to, jak tego typu działania mogą się zakończyć.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.