ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
zakaz korzystania z telefonów na przejściach

Koniec spekulacji – będzie zakaz korzystania z telefonów na przejściach dla pieszych

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Wszystko wskazuje na to, że zakaz korzystania z telefonów komórkowych na przejściach dla pieszych i torowiskach rzeczywiście wejdzie w życie. Mówiło się o tym od wielu miesięcy, problemem był jednak spór między resortami sprawiedliwości i infrastruktury. Wczoraj projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym trafił jednak do Rady Ministrów i został przez nią przyjęty.

Zakaz korzystania z telefonów na przejściach dla pieszych stanie się faktem

W kwietniu informowaliśmy, że Ministerstwo Infrastruktury chce dać większe uprawnienia pieszym w trosce o ich bezpieczeństwo. Okazało się wtedy jednak, że resort sprawiedliwości chce zakazu korzystania z telefonów na przejściach dla pieszych. Dalszy ciąg sporu opisywaliśmy we wrześniu – Ministerstwo Sprawiedliwości miało twardo bronić pomysłu zakazu używania telefonów na przejściach.

Ostatecznie to Ministerstwo Infrastruktury wraz z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przesłało rządowi swój projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. W dokumencie finalnie znalazła się jednak propozycja przepisu, na której tak zależało resortowi sprawiedliwości. Pieszy w trakcie wchodzenia i podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko nie będzie mógł korzystać z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową, a tym samym ocenę w zakresie bezpiecznego wejścia i pokonania jezdni lub torowiska. W celu wprowadzenia tego zakazu w życie trzeba będzie uzupełnić art. 14 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Czytaj także: Yanosik w Android Auto już niedługo – Google dotrzymało słowa

Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans – tłumaczy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wskazuje on, że trzeba zwiększyć bezpieczeństwo na naszych drogach. Pozostałe proponowane zmiany w przepisach dotyczą m.in. większej ochrony pieszego w rejonie przejść dla pieszych i zakazu tzw. jazdy na zderzaku na drogach szybkiego ruchu. Maksymalna dozwolona prędkość w obszarze zabudowanym będzie natomiast taka sama w dzień i w nocy.

źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Sprawdź najnowsze wpisy