Mandaty za używanie telefonu na przejściach dla pieszych to kontrowersyjny pomysł. Zgody w tym temacie nie ma nawet wśród ekspertów oraz polityków rządzących naszym krajem. Jedni uważają, że takie rozwiązanie poprawiłoby bezpieczeństwo na drogach, inni, że efekt byłby wręcz przeciwny.

Mandaty za używanie telefonu na przejściach dla pieszych – kto jest za a kto przeciw?

Ministerstwo Infrastruktury pracuje obecnie nad nowelizacją przepisów o ruchu drogowym. Cel to poprawa bezpieczeństwa. Uzgadniane zmiany to m.in. ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym w nocy do 50 km/h czy też możliwość utraty prawa jazdy za znaczne przekroczenie prędkości, nawet poza terenem zabudowanym. Część nowych przepisów ma też dawać nowe prawa pieszym.

mandaty za używanie telefonu na przejściach

Rzeczpospolita dotarła jednak do pisma Ministerstwa Sprawiedliwości zaadresowanego do resortu infrastruktury. Wynika z niego, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce pójścia jeszcze krok dalej i wpisania do kodeksu wykroczeń przepisu, który zobowiązuje pieszych m.in. do niekorzystania w czasie wchodzenia na jezdnię z telefonów i innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję (zwłaszcza wzrokową). Przepis miałby uzupełnić art. 14 prawa o ruchu drogowym. Nie wiadomo, jaka kara miałaby grozić za złamanie zakazu. Póki co jednak na tego typu przepis nie godzi się Ministerstwo Infrastruktury. Jego zdaniem, piesi już teraz muszą zachować szczególną ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię i to załatwia sprawę. Przywoływane jest także badanie Instytutu Transportu Samochodowego. Według niego tylko 5% przechodzących przez jednię używa telefonu, a 1% pisze wiadomości lub ma słuchawki w uszach. Z niektórych stron pojawia się także argumentacja, że proponowany przez resort sprawiedliwości przepis stałby się idealną wymówką dla piratów drogowych.

Czytaj także: Umowę z operatorem rozwiążemy mailowo, a to dopiero początek zmian

Ministerstwo Sprawiedliwości składało także inne propozycje zmian w prawie, swoje pomysły zaproponowało również Ministerstwo Cyfryzacji. Póki co nie są jednak one uwzględniane. Ostatecznie nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego mają wejść w życie 1 lipca. Do tego czasu zapewne przekonamy się, czy zwolennicy karania pieszych za używanie telefonów na przejściach przekonają do swojego pomysłu autorów przepisów.

źródło: Rzeczpospolita

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.