W ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz powstaje Centrum Oceny Technologii. Nowa jednostka badawcza zajmie się prowadzeniem badań dotyczących zalet, ryzyka i skutków wdrażania nowych technologii. Centrum będzie również przedstawiać rekomendacje związane z kierunkami rozwoju technologicznego.

Centrum Oceny Technologii – w jakim celu powstaje?

Debata publiczna na temat szczepionek, 5G i organizmów modyfikowanych genetycznie pokazuje, że skutki niektórych technologii mogą być wyolbrzymiane. Społeczeństwo natomiast nie wie na ich temat zbyt wiele. W dyskusjach o technologii nie brakuje jednak pogłosek i niepełnych informacji. Właśnie takie wnioski przedstawia Sieć Badawcza Łukasiewicz, ale ma też rozwiązanie.

Odpowiedzią na obecny stan rzeczy ma być Centrum Oceny Technologii, które będzie popularyzować rezultaty badań związanych z technologiami. Co istotne, COT nie ma narzucać określonych opinii na temat danych technologii. W założeniach instytucja będzie rzetelnie informować o skutkach poszczególnych rozwiązań technologicznych. Sieć Badawcza Łukasiewicz poinformowała, że badacze zatrudnieni w COT posiadają doświadczenie w pracy przy tworzeniu aplikacji mobilnych, a także w prowadzeniu kampanii społecznych, konsultacji społecznych i badań partycypacyjnych.

Czytaj także: Chiny wysłały w kosmos pierwszego satelitę 6G

Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, zwraca uwagę na to, że myśląc o technologicznych udogodnieniach i urządzeniach, często koncentrujemy się na ich bezpośrednim zastosowaniu. Wciąż zbyt rzadko jednak dostrzegamy perspektywę ich wykorzystania w sposób ponadstandardowy, w różnych innych sferach życia. Centrum Oceny Technologii podejmie między innymi właśnie to wyzwanie – wyjaśnia. W najbliższym czasie badacze przeanalizują m.in. możliwości produkowania w Polsce podzespołów dla samochodów elektrycznych Izera.

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.