UE jest często liderem w dziedzinie ochrony konsumentów, jeśli chodzi o przepisy dotyczące prywatności, takie jak GDPR. Teraz jednak wygląda na to, że Rada Unii Europejskiej może to wszystko podważyć, zakazując bezpiecznego szyfrowania typu end-to-end w komunikacji pomiędzy użytkownikami komunikatorów. Tym samym wszyscy zostalibyśmy pozbawieni prywatności w naszych kontaktach z bliskimi.

Unia Europejska chce zakazać szyfrowania rozmów

ORF uzyskała wewnętrzny projekt, w którym Rada twierdzi, że wniosek ten ma na celu przeciwdziałanie terroryzmowi, wskazując tu na zeszłotygodniowym zamachem w Wiedniu. Staje się jednak coraz bardziej oczywiste, że atakowi terrorystycznemu można było zapobiec bez dalszych uprawnień nadzorczych, gdyby nie poważne błędy austriackiego biura ds. walki z terroryzmem. Wygląda na to, że atak jest wykorzystywany jako pretekst do zdobycia poparcia społecznego. Zgodnie z dalszymi informacjami, Rada zamierza zwrócić się do platform o wdrożenie metody nadzoru wyjątkowego dostępu. Zmusiłoby to firmy stosujące szyfrowanie E2E do stworzenia dodatkowych, ogólnych kluczy szyfrujących, które musiałyby oddać władzom na żądanie. To natomiast przerwałoby całościowe szyfrowanie w usługach takich jak WhatsApp, Facebook Messenger, Signal i Telegram.

Zobacz też: Zakończyły się zdjęcia do serialu „WandaVision”, premiera jeszcze w tym roku

Warto jednak podkreślić, że w samym dokumencie nie ma otwarcie mowy o zniesieniu szyfrowania E2E. Jednak ekspert bezpieczeństwa, Łukasz Olejnik, twierdzi, że w artykule jest mowa o nowym terminie: Bezpieczeństwo pomimo szyfrowania. Wygląda na to, że Rada łączy dwa znaczenia bezpieczeństwa, techniczne i nietechniczne jednocześnie, co oznacza, że mogą chcieć odwracalnych systemów szyfrujących, aby zagwarantować bezpieczeństwo państwa. Byłoby to zgodne z raportami ORF. Pocieszające jest to, że to jedynie propozycja. Europejska agencja zazwyczaj nie ma uprawnień do samodzielnego forsowania takiego prawa, więc nadal musi przechodzić przez inne organy UE. Dotyczy to również Parlamentu i Komisji, które w przeszłości okazały się bardzo przyjazne dla konsumentów. Miejmy nadzieję, że tym razem będzie podobnie. 

Źródło: Android Police

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.