Komisja Europejska dała jasno do zrozumienia, że chce ustanowić nowe zasady dla dużych firm technologicznych. Mają one dotyczyć zarządzania danymi, sztucznej inteligencji, odpowiedzialności za naruszenia danych oraz równych szans dla konkurujących usług. Bruksela planuje wprowadzić bardziej rygorystyczne przepisy skierowane do przedsiębiorstw, które mogły stać się zbyt duże, by się przejmować kwestiami antymonopolowymi. Jeśli nie zechcą się do nich dostosować, mogą one być zmuszone do wydzielenia części swojej działalności, czyli podzielenia się.

Specjalne przepisy UE dla dużych firm technologicznych

Specjalne przepisy UE dla dużych firm technologicznych

Zgodnie z raportem Financial Times, europejskie organy regulacyjne sporządzają specjalną listę obejmującą do 20 firm technologicznych. Te będą musiały stawić czoła surowszym regulacjom mającym na celu osłabienie części ich siły rynkowej. Chociaż trudno byłoby odgadnąć wszystkie firmy z tej listy przed jej upublicznieniem, to można snuć pewne bezpieczne założenia. Na pewno znajdą się na niej Facebook, Apple, Google, Microsoft czy Amazon. Kryteria tworzenia listy obejmują udział w rynku, liczbę użytkowników, a także to, czy rywale zależą od pewnej firmy ściśle zablokowanej platformy, aby zapewnić alternatywę dla swoich usług.

Zobacz też: „TVP Kurskiego przypomina Kraśnik” – spór publicznego nadawcy z WP Pilot. Będzie pozew?

Komisja Europejska stara się zmusić te firmy do większej przejrzystości w zakresie sposobu i powodów gromadzenia danych o użytkownikach, a także do dzielenia się tymi danymi z rywalami i wdrożenia łatwego sposobu na migrację danych przez użytkowników do innej usługi. Zlikwidowałoby to potrzebę długotrwałych postępowań wyjaśniających w zakresie ochrony konkurencji. Obecnie w ich przypadku Komisja Europejska musi przedstawić wystarczające dowody na to, że dane przedsiębiorstwo złamało jakiekolwiek prawo poprzez swoje praktyki biznesowe. Dodatkowo Komisja Europejska przygotowuje projekt propozycji nowych przepisów dotyczących platform społecznościowych działających w UE, które pociągałyby je do odpowiedzialności za treści tworzone przez użytkowników.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.