ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
NASA i ESA podpisały porozumienie Artemis

NASA i ESA finalizują porozumienie w sprawie Artemis Gateway

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

NASA i ESA ogłosiły, że sfinalizowały porozumienie o współpracy przy Artemis Gateway. NASA twierdzi, że stanowi ono ważną część wysiłków agencji mających na celu zaangażowanie międzynarodowych partnerów w zrównoważoną eksplorację Księżyca. Przy okazji ma umożliwić rozwój przyszłych technologii potrzebnych do przeprowadzenia misji na Marsie. Porozumienie zostało podpisane w związku z pierwszym formalnym zobowiązaniem NASA do wypuszczenia międzynarodowej załogi w księżycowe rejony w ramach misji Artemis.

NASA i ESA podpisały porozumienie Artemis

NASA i ESA podpisały porozumienie Artemis

NASA zamierza wkrótce zawrzeć dodatkowe umowy dotyczące Artemis Gateway z innymi międzynarodowymi partnerami. W ramach porozumienia między agencjami ESA przyczyni się do rozwoju modułów mieszkalnych i paliwowych. Kolejnym elementem będzie poprawa komunikacji na Księżycu. Moduł do tankowania dostarczany przez ESA będzie posiadał okna do obserwacji załogi. Europejska agencja będzie również odpowiedzialna za działanie dostarczanych przez nią elementów struktury. Umowa przewiduje również, że ESA dostarczy parę europejskich modułów usługowych dla statku kosmicznego NASA Orion. Te będą kluczowe podczas przyszłych misji Artemis, zapewniając załodze powietrze i wodę.

Zobacz też: Powerbank Xtorm Rover – szybkie ładowanie do czterech urządzeń jednocześnie

Moduł International Habitation będzie zawierał komponenty, które Japonia zamierza wnieść do projektu, w tym parę portów dokujących, w których mogą się gromadzić systemy niezbędne do lądowania ludzi na powierzchni Księżyca. W module mieszkalnym znajdą się również posterunki kontroli środowiska i systemy podtrzymywania życia. Tuż obok nich mają się pojawić pomieszczenia do przeprowadzania wewnętrznych i zewnętrznych eksperymentów naukowych. Częścią składową modułu będzie również miejsce dla pracy załogi i przestrzeń życiowa. Zadokowany statek kosmiczny Orion będzie również rozszerzał systemy podtrzymywania życia w module, aby umożliwić dłuższe misje.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy