W ciągu ostatniej dekady naukowcy NASA strzelali wiązkami laserowymi do reflektora na Lunar Reconnaissance Orbiter krążącego wokół Księżyca. Ten mały cel jest bardzo trudny do trafienia z odległości 384 400 kilometrów od Ziemi. Nawet jeśli się to uda, to szanse na to, że odbity promień trafi w odbiornik na Ziemi również nie są pewne. Nie jest to jednak niemożliwe. Naukowcy ogłosili, że po raz pierwszy w historii projektu udało im się odebrać sygnał zwrotny. 

Księżyc jako kosmiczne zwierciadło

Księżyc jako kosmiczne zwierciadło

Naukowcy twierdzą, że jest to zachęcający wynik. Uważają, że podobne rozwiązania mogłyby dać początek nowym eksperymentom laserowym. Te mogłyby być wykorzystywane do badania fizyki wszechświata. Inżynierowie umieścili reflektor na LRO, aby mógł służyć jako nieskazitelny cel do testowania mocy odbicia paneli pozostawionych na Księżycu 50 lat temu w czasach misji Apollo. Starsze reflektory zwracają słabe sygnały, co utrudnia ich wykorzystanie do celów naukowych. 

Zobacz też: Smartfon do 2500 zł – oto 5 najlepszych modeli w październiku 2020

Naukowcy nadal używają paneli na Księżycu, ale muszą ustalić, dlaczego niektóre z reflektorów zwracają tylko 1/10 oczekiwanego sygnału. Niektórzy uważają, że z czasem pył mógł osiadać na reflektorach, być może wywołany przez uderzenia mikrometeorytów w powierzchnię. Pył może blokować część światła docierającego do luster lub izolować je, powodując ich przegrzanie i zmniejszenie wydajności. Naukowcy chcą używać reflektora na Lunar Reconnaissance Orbiter, aby określić, czy to prawda. Zespół uważa, że jeśli istnieje rozbieżność w świetle zwracanym przez reflektor LRO w stosunku do reflektorów na powierzchni Księżyca, może użyć modeli komputerowych do sprawdzenia, czy kurz lub coś innego było za to odpowiedzialne. Badacze mają ostatecznie nadzieję, że będą w stanie wyjaśnić, co powoduje zakłócenia w analizie danych. 

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.