Spółka Tauron poinformowała, że buduje nowoczesne światłowody. Z powstałej infrastruktury będą mogli korzystać operatorzy telekomunikacyjni, dzięki czemu do końcowego klienta trafi oferta na szybki internet.

Na jakich zasadach Tauron chce udostępnić światłowody operatorom?

tauron światłowody

Na początku września Tauron uzyskał akceptację Urzędu Komunikacji Elektronicznej dla swojej oferty ramowej. Dzięki temu operatorzy ogólnopolscy, jak i lokalni będą mogli współpracować z Tauronem i wykorzystywać jego infrastrukturę. Efektem będzie przedstawienie przez operatorów oferty końcowym klientom.

W ramach oferty dostępne będą usługi BSA, LLU i dzierżawa ciemnych włókien. Operatorzy będą mieli także do dyspozycji kanalizację kablową, podbudowy słupowe – wyjaśnia Tauron. Spółka zapewniła też, że zapewnia kolokację i połączenie sieci. Tauron buduje światłowody w 7 obszarach konkursowych Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Dokładnie chodzi o 132 gminy leżące w województwach małopolskim, śląskim i dolnośląskim. Harmonogram projektu przewiduje, że do marca 2022 roku w zasięgu sieci światłowodowej znajdzie się ponad 205 tysięcy gospodarstw domowych. Pierwsze z nich będą mogły być podłączone do sieci jeszcze w październiku.

Czytaj także: Naukowcy znaleźli sposób na uporanie się z plastikiem

Decyzją Komisji Oceny Projektów Centrum Projektów Polska Cyfrowa z lipca 2018 roku, Tauron otrzymał dofinansowanie na realizację 7 projektów. Ich lokalizacje to obszary Rybnicki, Katowicki, Tyski, Oświęcimski, Sosnowiecki, Wałbrzyski (A, B), Krakowski (C) oraz Tarnowski (B).

źródło: informacja prasowa / tauron.pl

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.