Sposób na pozbycie się plastiku

Naukowcy znaleźli sposób na uporanie się z plastikiem

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Grupa naukowców połączyła enzym spożywczy o nazwie PETaza z innymi. W ten sposób stworzyli oni mieszankę, która może strawić plastik do sześciu razy szybciej niż wcześniejsze rozwiązania. Zespół użył drugiego enzymu występującego w tej samej bakterii spożywczej z tworzywa sztucznego, który został połączony z PETazą, aby przyspieszyć rozkład tworzywa sztucznego. PETaza może rozbić politereftalan etylenu i została połączona z drugim enzymem o nazwie MHETaza.

Sposób na pozbycie się plastiku

Sposób na pozbycie się plastiku

PET jest najbardziej rozpowszechnionym tworzywem termoplastycznym i jest używany do produkcji jednorazowych butelek do napojów, odzieży i dywanów. Jeśli materiał zostanie pozostawiony samemu sobie, jego rozkład w środowisku naturalnym trwa setki lat. Jednakże dzięki nowemu enzymowi setki lat potrzebnych do naturalnego rozkładu PET skracają się do kilku dni. Kiedy enzym został początkowo odkryty, wywołał rewolucję w recyklingu tworzyw sztucznych. Dzięki niemu powstało potencjalne energooszczędne rozwiązanie pozwalające na zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Naukowcy pracujący w laboratorium nad PETazą doprowadzili do tego, że rozkład tworzyw sztucznych jest o około 20 procent szybszy niż w poprzednim procesie enzymatycznym. Połączenie jej z MHETazą przyniosło znacznie większe korzyści dzięki podwojeniu rozkładu PET.

Zobacz też: Koniec Filmów Google Play – zastąpi je zupełnie nowa usługa Google TV

Prof. John McGeehan współkierował zespołem stojącym za nowym enzymem. Przy okazji to właśnie on opracował PETazę. Powiedział, że PETaza atakuje powierzchnię tworzyw sztucznych, podczas gdy MHETaza wnika dalej. Te dwa enzymy są w stanie strawić plastik, przywracając go do jego oryginalnych elementów konstrukcyjnych. Proces ten pozwala na wytwarzanie i ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych w sposób nieograniczony, zmniejszając zależność od paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa i gaz.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy