TikTok zostaje zakazany w Stanach Zjednoczonych, a razem z nim aplikacja WeChat. To wynik decyzji, która została dziś oficjalnie ogłoszona. Od niedzieli, 20 września, nie będzie już możliwości pobierania aplikacji ze sklepów Google oraz Apple. Czy to oznacza definitywny koniec TikToka w USA? Okazuje się, że nie, bo dla aplikacji jest jeszcze szansa.

TikTok zakazany w USA

TikTok zakaz USA
Fot. PixaBay

Kiedy w sierpniu pojawiły się pierwsze informacje, że TikTok oraz WeChat mogą zostać zakazane w Stanach Zjednoczonych, społeczność tej pierwszej platformy wpadła w popłoch. Prezydent Donald Trup stwierdził wtedy, że ważniejsze jest bezpieczeństwo danych użytkowników, niż sam dostęp do aplikacji. Dał jednak ByteDance (właściciel TikToka) trochę czasu na rozwiązanie sprawy. W tym czasie firma szukała kupca na amerykańskim rynku. Zainteresowany był nawet sam Microsoft, ale finalnie stanęło na Oracle. Prawie, bo jednak umowa nie jest jeszcze sfinalizowana i teraz trudno ocenić, czy dojdzie do skutku.

Departament Handlu USA wystosował dziś specjalne pismo, w którym objaśnia, co oznacza zakaz współpracy amerykańskich firm z ByteDance. Będzie obowiązywał zakaz dystrybucji, aktualizowania czy nawet przechowywania aplikacji przez firmy z USA. Tym samym produkty mają zniknąć z Apple Store oraz Google Play Store. Dotyczy to także stron czy hostingów, które należą do amerykańskich firm. Aplikacje powinny zniknąć stamtąd już 20 września, czyli w najbliższą niedzielę. Sam ban ma obowiązywać także na kod źródłowy aplikacji, czy fragmenty programów, by te nie znalazły się gdzieś indziej. Rząd chce się tym samym zabezpieczyć przed stworzeniem klonu aplikacji i wypuszczenia jej pod inną nazwą.

Zobacz też: Najtańszy Internet mobilny w Polsce – który operator rządzi w naszym kraju?

TikTok ma jeszcze czas na dokończenie negocjacji, które prowadzi z Oracle. Nie oznacza to jednak, że zakaz zostanie zdjęty. Jest jednak światełko w tunelu. Jako powód takiej decyzji o zakazie spowodowany był tym, że USA obawiało się, że aplikacje posłużą Chinom do zagrożenia bezpieczeństwu narodowemu, polityce oraz gospodarce.

Źródło: The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.