ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Najtańszy Internet mobilny w Polsce – UKE publikuje swój raport

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Artykuły

Kto ma najtańszy Internet mobilny w Polsce? Na to pytanie odpowiada niejako raport UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej), który opublikował ostatnio swój raport. Ten opierał się na ofertach od najpopularniejszy operatorów w Polsce i tych, do których ma dostęp większość z nas. Wyniki dość jasno pokazują, że choć GB tanieją, to ogólne koszty użytkowania rosną.

Najtańszy Internet mobilny w Polsce

Może się wydawać, że Internet mobilny w dobie światłowodów czy innego rodzaju połączenia stałego, nie jest tak popularny. Jednak to mylne wrażenie, bo według danych z raportu UKE, w 2019 roku prawie jedna trzecia przychodów (30,7 procent), które generowali operatorzy, pochodziła właśnie z modemów 2G/3G/4G. I te modemy miały być głównym źródłem technologii, które zapewniało dostęp do Internetu. Badanie konsumenckie, które przeprowadzono w zeszłym roku, pokazało, że średnio za dostęp do Internetu mobilnego płaciło się 45 złotych miesięcznie. Jeżeli chodzi o Internet stacjonarny, to wtedy średnio za miesiąc płaciło się 58 złotych. Wiadomo jednak, że wartości uśrednione, nie oddają rzeczywistości.

Fot. Urząd Komunikacji Elektronicznej

To też jeden z powodów, dla którego teraz „prześwietlono” oferty operatorów. Pod uwagę wzięto oferty stworzone przez Orange, Play, Plus, T-Mobile oraz Cyfrowy Polsat, a łącznie takich ofert sprawdzono 24. Żeby zrozumieć dokładnie wyniki raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej, trzeba najpierw wyjaśnić, jak badania zostały przeprowadzone. Pod uwagę wzięto bowiem kilka czynników, które są dość istotne. Przede wszystkim sprawdzano oferty dla nowych klientów, a nie obecnych. Do tego dana oferta musiała mieć także router lub modem USB i wybierano najtańsze z urządzeń w ofercie. Do tego uwzględniano wszelkie zgody marketingowe czy innego rodzaju zniżki (np. za wysyłkę e-faktury). Cykl rozliczeniowy ustalono na 30 dni, a 1 GB to tutaj 1000 MB.

Zobacz też: Hulajnogi elektryczne z ograniczeniem prędkości – pierwsze miasto w Polsce wprowadza obostrzenia.

Urząd Komunikacji Elektronicznej
Urząd Komunikacji Elektronicznej

Z badanych oferty wykluczono także takie, które dawały np. dodatkowy sprzęt, jak czytnik e-booków, czy z dodatkowymi pakietami, które można było wykorzystać o określonej porze dnia. Brano pod uwagę też tylko te oferty, które dotyczyły Internetu mobilnego, ale bez np. połączeń telefonicznych. Można więc powiedzieć, że dostaliśmy najprostsze z najprostszych ofert i to te brano właśnie pod uwagę przy badaniu. Kto więc miał najtańszy Internet mobilny w Polsce?

Orange na prowadzeniu, ale nie do końca

Wyniki przedstawione w raporcie opierają się na ofertach z lipca 2020 roku, więc można powiedzieć, że są w miarę aktualne. Operatorzy co chwila jednak zmieniają swoje cenniki, więc to też warto brać pod uwagę. Te opisywane tutaj był aktualne z dniem 31 lipca 2020. W tym miesiącu średnie miesięczne koszty użytkowania mobilnego Internetu mobilnego wyniosły około 55 złotych (54,83 zł). Ich mediana prawie 50 złotych (49,62 zł). Najtańszą opcję przedstawiło Orange, bo ta wynosiła 20,87 złotych za limit 10 GB. Najdrożej wypadło Play przy ofercie za 500 GB miesięcznie, bo tutaj wyszło aż 111,67 złotych. Widać więc, że różnica między najtańszą, a najdroższą opcją wynosiła około 90 złotych.

Najtańszy Internet mobilny w Polsce lipiec 2020
Urząd Komunikacji Elektroniczne

Tutaj jednak mówimy o wartości średniej na miesiąc, ale pod uwagę trzeba wziąć jeszcze efektywną cenę 1 GB. Jak czytamy w raporcie, to „suma wszystkich kosztów ponoszonych przez klienta abonamentowego w okresie korzystania z usługi w przeliczeniu na koszt miesięczny, podzielonego przez miesięczną liczbę GB transferu dostępnego w danej ofercie”. I w tym przypadku sporo się zmienia, bo najtańszy robi się właśnie Play, a najdroższy Orange. Może też zauważyć, że pomiędzy operatorami występuje dość spora rozpiętość cenowa. To zresztą chyba nikogo nie dziwi, bo zawsze tak było, choć każdy z operatorów chce zawsze dawać nam najniższe oferty na rynku.

Najtańszy Internet mobilny w Polsce
Urząd Komunikacji Elektronicznej

Wspomniane oferty liczone były także z kosztem urządzenia oraz opłatą aktywacyjną. Jednak największym kosztem jest oczywiście sam abonament. Jego udział to aż 90,3 procent. Za modem wychodziło 8,3 procent, a za aktywację 1,4 procent. A jak to wygląda w waszym przypadku? Korzystacie z Internetu mobilnego, czy nie macie takiej potrzeby lub konieczności? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: Urząd Kontroli Elektronicznej

Sprawdź najnowsze wpisy