Technologia ARM, mimo że teoretycznie jest wolna, to ogranicza ją masa patentów. Mało brakowało, a przekonałby się o tym Huawei, nad którym wisiała w zeszłym roku groźba zerwania umowy z ARM z powodu patentów USA. Chińczykom udało się wykpić, co dało im nieco więcej czasu. Przy okazji zwróciło jednak uwagę na fakt, że ARM nie jest tak otwartym rozwiązaniem, jak mogłoby się wydawać. Przy okazji spowodowało także ucieczkę fundacji RISC-V do Szwajcarii po to, aby scenariusz ten w jej przypadku się nie powtórzył.

Minikomputer na RISC-V

Minikomputer na RISC-V

Warto tu dodać, że RISC-V jest zupełnie wolną i otwartą architekturą procesora. Jej twórcy nie podlegają już nawet naciskom Stanów Zjednoczonych, więc to technologia kompletnie niezależna od polityki i dostępna dla każdego. Procesory ją wykorzystujące można spotkać, chociażby w opaskach Huaweia. Mowa tu o Kirinie A1. Okazuje się jednak, że już wkrótce możemy poznać cały komputer korzystający z tego rozwiązania. Imagination Technologies połączyło się z Laboratorium RIOS w celu opracowania nowego SBC (miniaturowy komputer na pojedynczej płytce) o nazwie PicoRio. Zgodnie z informacją prasową, nowa płyta będzie wyposażona w procesor RISC-V o otwartym kodzie źródłowym.

Zobacz też: Huawei Mate 40 nie trafi do Polski? Firma na razie omija Stary Kontynent

Mówiąc o nowym SBC prawie zawsze porównuje się go z Raspberry Pi. W końcu to najpopularniejszy produkt tego typu. Warto jednak pamiętać, że malinka działa na układach ARM, więc trudno je ze sobą zestawiać. Celem PicoRio jest bowiem zapewnienie całkowitej otwartości i niezależności, a nie wysokiej mocy obliczeniowej. Nie wiadomo jednak, jak wypada pod tym względem. Jedyne co zespół zdradził to fakt, że PicoRio zostało zaprojektowane z myślą o twórcach Linuksa, którzy chcą tworzyć oprogramowanie dla systemów RISC-V. Zespół Laboratorium RIOS ma nadzieję, że sprzęt będzie działał na zasadzie open-source. Obejmuje to takie rzeczy jak sam CPU, główny projekt SoC, pakiety układów scalonych, sterowniki i firmware.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.