ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Kirin A1

Kirin A1 to sukces Huaweia, którego nie znajdziecie w żadnym smartfonie

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Huawei jakiś czas temu postanowił zaryzykować i stworzyć procesor, który nie opiera się na architekturze ARM, czyli Kirin A1. Zamiast tego producent zastosował w nim rozwiązania architektury RISC-V, która jest całkowicie wolna. Warto tu podkreślić, że fundacja RISC-V kilka miesięcy temu przeniosła się do Szwajcarii. Wszystko po to, aby nie podlegać pod scentralizowane decyzje rządu USA, a zachować całkowitą wolność i apolityczność.

Kirin A1 to wielka szansa Huaweia

Kirin A1

Teoretyczny problem z Kirinem A1 jest taki, że to procesor o dość niskiej wydajności. Dodatkowo sam Android nie obsługuje instrukcji RISC-V. Z tych powodów stworzenie smartfona na Androidzie z tym układem jest zwyczajnie niemożliwe. Mimo to nie jest on porażką. Okazał się on wręcz olbrzymim sukcesem na rynku IoT. Przykładami urządzeń, które pracują na tym procesorze, są słuchawki bezprzewodowe Huawei FreeBuds 3 i smartwatch Huawei Watch GT 2. Natomiast na horyzoncie widać już kolejne inteligentne produkty, do których trafi mały i energooszczędny układ od producenta z Państwa Środka.

Zobacz też: Premiera Realme X50m 5G – porządnego „średniaka” ze Snapdragonem 765G w bardzo dobrej

Według najnowszych informacji chiński gigant technologiczny planuje w najbliższej przyszłości wprowadzić na rynek więcej produktów z układem Kirin A1. Należą do nich słuchawki, pałąk na szyję, inteligentne okulary, a także inteligentny głośnik. W wywiadzie Zach Yang, Wearables i Audio Product Marketing Director z Huawei, ujawnił, że firma wprowadzi na rynek produkty napędzane układem Kirin A1 w 2020 i 2021 roku. Huawei i jego spółka zależna Honor chcą rozszerzyć swoją ofertę produktów o wiele urządzeń internetu rzeczy. Cały ten plan opiera się na tym jednym, niepozornym procesorze.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy